Yeşil şişe sineği (Lucilia sp.)

Yazdır
  • Bu yazıyı 58 saniyede okuyabilirsiniz.
Yeşil şişe sineği (Lucilia sp.)

Sıkça görebileceğiniz ve birçok insan tarafından "iğrenç" kategorisinde sınıflandırılan bir yeşil sinek cinsi Lucilia. Bu görüntüdeki bir erkek. Bileşik gözlerin yakınlığından ve orta hatta olan eğikliğinden bunu anlayabiliriz. Tabii bu cinsteki üyelerde tür tanımlaması yapmak çok zordur. Çünkü coğrafik dağılımı bilmemiz ve mikro düzeydeki karakteristik özellikleri görebilmemiz gerekir. Hatta gerekirse mtDNA dizilimini dahi bilmemiz gerekebilir. Morfolojik (dış görünüş) olarak türler birbirine fazlası ile benzerler. Bu cinste en sık rastlanan Lucilia sericata türüdür. Karasinekten (Musca domestica) azıcık daha büyüktür. Göz kamaştırıcı metalik yeşil-mavi renklere sahiptirler. Dişileri leşlere, yeni ölmüş omurgalı hayvanlara, açıkta bulunan etler ve açık yaralara yaklaşık 150-200 yumurta bırakır. Ardından sıcaklığa göre 9 saat ile 3 gün arasında değişen bir sürede larvalar yumurtadan çıkar ve ayrışan, çürüyen nekrotik doku ile beslenirler. Gelişimleri holometabol (tam başkalaşım) isimli başkalaşım çeşidi üzerinedir. Yani kelebekler gibi larva, pupa ve erişkin olmak üzere birbirinden dış görünüş olarak farklı gelişim evreleri mevcuttur. 

Kaynak: Wikipedia

0 Yorum
Pedram Türkoğlu
Pedram Türkoğlu
Biyoloji Genel Editörü
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close