Yavru Köpekbalıkları ve Elektrosezinleme

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 23 saniyede okuyabilirsiniz.
Yavru Köpekbalıkları ve Elektrosezinleme

Her hayvan etrafına düşük şiddetli elektrik sinyalleri salar, köpekbalıkları ise Lorenzini Ampulleri ismi verilen hassas elektroreseptörler sayesinde bu elektrik sinyallerini algılar. Bu sinyaller sayesinde avının yerini belirler, avcılarından kaçar ve eş bulabilir. Bazı köpekbalığı türleri, yavrularını dikdörtgen şeklinde bir kılıfa sararak, genellikle köşelerindeki bağlarla sabit bir noktaya (örneğin bir kayaya) bağlı şekilde bırakırlar ve yavrular bu kılıf içerisinde gelişir. Bu süre zarfında, avcılara karşı tamamen savunmasızdırlar ve kokuları ile elektrik sinyalleri sebebiyle algılanabilirler.

Batı Avusturalya Üniversitesi'nden Ryan Kempster, bu elektroalgılama üzerine araştırmalarını yürütürken, oldukça ilginç bir gerçekle karşılaştı. Kahverengi çizgili bambu köpekbalığı yavruları, bu kese içerisinde beklerken, eğer ki etrafta avcı konumunda olan bir köpekbalığının yaydığı elektrik alanı bulunuyorsa (veya yavru bu alana sokulursa), hızlı bir şekilde solungaçlar kapatılarak köpekbalığı embriyosu "donma hali"ne geçmektedir. Üstelik, "alışma" (habitutation) adı verilen bir davranışı da sergileyebilmektedirler: yani tekrar tekrar bu alana tabi tutulurlarsa ve tehlikenin olmadığı anlaşılırsa, her geçen seferde, donma tepkisini daha az vermektedirler.

Bu keşfin sonuçları, etkili köpekbalığı-savarlar üretmek amacıyla kullanılabilir. Bu, hem köpekbalıkları, hem de insanlar için oldukça güvenli bir adım olabilir. Günümüzde, sahillerde kullanılan köpekbalığı-savarlar sıklıkla değiştirilmektedir, çünkü köpekbalıkları sinyallere alışır ve korkmaz hale gelir. Ancak bu keşiften elde edilecek bulgularla, yepyeni ve değişme zorunluluğu olmayan köpekbalığı-savarlar üretilebilir. 

Kempster, araştırmasını şu sözlerle özetliyor: "Tek amacım, köpekbalıklarının bir dizi dişten fazlası olduğunu tüm insanlara göstermek. Bizim, bu harika hayvanlardan öğrenecek çok fazla şeyimiz var."

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. PLoS One
  2. Live Science
  3. BBC Nature
  4. National Geographic
  5. Wired
0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim