Yalıçapkını (Alcedo atthis)

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 6 saniyede okuyabilirsiniz.
Yalıçapkını (Alcedo atthis)

Bu koca kafalı tatlı arkadaş Zonguldak'ta Filyos Çayı'nın denize döküldüğü kısımda çektiğimiz yaygın yalıçapkını türü. Her ne kadar kısa bacaklı, küçük ve tombul gibi gözükseler de iyi birer avcıdırlar. Genelde dalların üzerine tünerler. Dallar sürekli hareket ettiği için avını yakalayabilmek için mükemmel kafa stabilizasyonuna sahiptirler. Uzun gagaları ile suya dalarak, omurgasızları ve balıkları yakalayabilirler. Sırtları ve kuyrukları açık mavi renktedir.

Gagalarının alt kısmından cinsiyetlerini anlayabilirsiniz. Erkeklerde gaganın altı (mandibula) tamamen siyahken, dişilerde vücuda yakın olan (proksimal) kısmı yani gaganın başlangıç kısmı kırmızı/turuncu renktedir. Bazen tamamen turuncu bile olabilir. Seksüel dimorfizm denilen bu durum hayvanlar aleminde son derece yaygındır. Muhtemelen gaganın alt kısmındaki melanositlerin turuncu/kırmızı rengi ile W kromozomu arasında bir ilişki olmalı. Çünkü memelilerdeki XX ve XY kromozomları aksine; bazı canlı gruplarında ZZ ve ZW isimli kromozom sınıflandırılması kullanılır. Kuşlar, bazı sürüngenler, güveler, kelebekler ve bazı eklembacaklılar örnek verilebilir. Kuşlarda cinsiyet, memelilerde olduğu gibi erkek (XY) tarafından değil de dişinin kromozomu tarafından belirlenir. Memelilerde, Y kromozomunu alan yavru erkek olur. Kuşlarda ise W kromozomunu alan yavrı dişi olur. 

Kaynak: Collins Bird Guide

1 Yorum
Pedram Türkoğlu
Pedram Türkoğlu
Biyoloji Genel Editörü
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close