Uçan Arabalara Adım Adım...

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 9 saniyede okuyabilirsiniz.
Uçan Arabalara Adım Adım...

Jetgiller’de hayranlıkla izlediğimiz uçan arabalar, önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilir. Limuzinden biraz daha küçük, iki kişilik AeroMobil, Transformers gibi uçacağı zaman kanatlarını açıyor, araba moduna döndüğünde ise topluyor. Ekim 2014’te ilk kez sergilenen AeroMobil’in havadaki en yüksek hızı saatte 200 km; yerde ise saatte 130 km hıza ulaşıyor. AeroMobil normal benzinle çalışıyor ve bir depo benzinle alabileceği mesafe 700 km olarak hedefleniyor.

Piyasaya 2017’de sürülmesi planlanan uçan arabanın satış fiyatı, Tesla elektrikli araba ile küçük bir uçak fiyatı arasında, yani 200.000 dolar civarında olacak. Büyük hayaller için ufak bir karşılık, değil mi?

AeroMobil’i kullanmak için pilot lisansından başka ihtiyaç duyacağınız tek şey, kalkış için 250 metrelik, iniş için de 50 metrelik asfalt bir yol veya etrafı açık, çimlik bir alan. Her şey hazır olduğunda bir düğmeye basışınızla kanatlar açılacak ve arabanız küçük bir uçağa dönecek. Böylece seyahatiniz sırasında havaalanlarında bekleme, araç değiştirme ve hangar derdiniz olmayacak.

Gerçi iş uçan arabalara geldiğinde çalışmalar biraz yavaş ilerliyor. Bir Amerikan şirketi olan Terrafugia da kendi uçan araba modeli için piyasaya çıkış tarihi olarak 2011 yılını hedeflemişti, şimdi ise 1-2 yıl içinde çıkarmayı umut ediyorlar.

Ama her işe iyi tarafından bakalım ve Jetgiller gibi uçan bir arabaya sahip olmak için heyecanla bekleyelim.

 

Görsel: ÇMB

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. ScienceAlert
  2. Forbes
  3. MotherBoard
0 Yorum
Şule Ölez
Şule Ölez
Yazılı Medya Birimi Genel Editörü
Profil
Geri Bildirim