Termoslar Nasıl Çalışır?

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 8 saniyede okuyabilirsiniz.
Termoslar Nasıl Çalışır?

Öğle yemeğinizi okulda mı yiyorsunuz? Veya evden yemek getirmeyi mi tercih ediyorsunuz? Eğer yemeğinizi kendiniz getirmeyi seviyorsanız, sıcak şeyleri sıcak ve soğuk şeyleri soğuk tutmanın zor olduğunu fark etmişsinizdir. Tabii bu aletlerden bir tanesine sahip olmadığınız sürece. Neden bahsediyoruz? Tabii ki termostan! Ve bu bir sihir olmalı, öyle değil mi? 

Peki termoslar hem sıcak şeyleri sıcak hem de soğuk şeyleri nasıl soğuk tutar? Aslında hepsinin bilim olduğuna inanır mıydınız? Evet, doğru! Eğer termos kullandıysanız muhtemelen bilirsiniz, sabahleyin termosa sıcak bir çorba doldurduğunuzda, öğleyin sıcak çorba içebilirsiniz. Aynı şekilde, soğuk bir içecek doldurursanız, birkaç saat sonra içeceğiniz hâlâ soğuk olacaktır. Termostaki bilimsel sır hava boşluğudur, yani havanın olmamasıdır.

Termos, içinde çift duvarlı bir kap bulunan şişedir. Üretim esnasında iki duvar arasındaki hava emilerek bir vakum oluşturulur. Termos sıcak şeyleri sıcak tutmak için ısının kaçmasını önler. Isı, hava üzerinden taşınabilir. Isının kaçmasını önlemek için yalıtım yapmalısınız. En uygun yalıtıcı vakumdur, çünkü içinde hava yoktur. Eğer ısıyı aktaracak hava yoksa o zaman ısı olduğu yerde kalır. Bir termos soğuk şeyleri de aynı şekilde soğuk tutar. Sıcak şeyleri sıcak tutan vakum, soğuk şeyleri de soğuk tutar. 

 

Kaynak: Wonderopolis

0 Yorum
Geri Bildirim