Taklitçi Parazit Sinek (Tachina fera)

Yazdır
  • Bu yazıyı 53 saniyede okuyabilirsiniz.
Taklitçi Parazit Sinek (Tachina fera)

Evrim Ağacı olarak gözlemlediğimiz Tachina fera türü bir sinek. Morfolojik olarak Tachina magnicornis türüne fazlasıyla benzer. Karındaki (abdomen) eşkenar dörtgenler ve çizginin yapısından tanımlanırlar. Arkadan geçen sinsi örümceğe gözünüz takılmış olabilir. Fakat aslında sineğe sinsice yaklaşan bir avcı değil; sadece oradan geçen bir vatandaş. Çünkü Tachina sinekleri, bu örümceklerin diyeti arasında olmak için fazlasıyla büyük.

Göğsün (thorax) hemen bitiminde postscutellum isimli parlak bir çıkıntı bulunur bu cinslerde. Renkleri ve kıl yapıları karakteristiktir. Asıl ilginç olan protelean parazitik yaşam döngüleri. Yani yaşam döngülerinin başlangıcı parazitik biçimde iken, erişkin halleri değildir. Tachina sineklerinin larvaları genelde tırtıllar içerisine girerek onları içeriden yerler. Ardından olgunlaşan sineğin diyeti çiçek polenleri ve nektar olur. Evrimsel olarak Eosen Devri'nin ortalarından yani yaklaşık 40 milyon yıl önceki bir ortak atadan köken aldıkları düşünülüyor.

Kaynak: Wikipedia

0 Yorum
Pedram Türkoğlu
Pedram Türkoğlu
Biyoloji Genel Editörü
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close