İdrar Yapmanın Bilimsel Analizi ve Dinamikleri

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 39 saniyede okuyabilirsiniz.
İdrar Yapmanın Bilimsel Analizi ve Dinamikleri

Başlık idrar yapma (işeme, çiş yapma) gibi bir konu için biraz fazla heybetli gelebilir. Ancak Brigham Young Üniversitesi'nden araştırmacılar için erkeklerin tuvalette idrar yapması ciddi bir akışkanlar mekaniği sorunu ve önemli bir bilimsel araştırma konusu. Zira her erkeğin bildiği gibi pisuvarlara yapılan idrar, akışkanın basıncından ötürü dikkate alınması gereken bir miktarda geri sıçramakta ve bacakları, kıyafetleri, vs. ıslatmaktadır. Bu da birçok bakterinin buralara bulaşmasına yol açmaktadır. Bu durumdan rahatsız olan sadece erkekler değil, aynı zamanda anneler ve sevgililer/eşlerdir de...

Dolayısıyla Brigham Young Üniversitesi Sıçrama Laboratuvarı'ndan Randy Hurd ve Tadd Truscott, yaptıkları bir araştırmayla erkeklere sıçramayı en aza indirmelerini sağlayacak bazı yöntemler sundular. Penisten çıkış yapan idrar akışına temel akışkanlar mekaniği yasalarını uygulayan ve çeşitli testler yürüten ikili, araştırmalarının sonucunu buraya tıklayarak izleyebileceğiniz bir video ile sundular. Araştırmaları aynı zamanda, "İdrar Dinamikleri: Taktiksel Bir Özet" başlığıyla Amerikan Fizik Cemiyeti Yıllık Toplantısı'nın Akışkanlar Dinamiği Bölümü'nde sunulacak.

Araştırma sonuçları videoda, biraz da eğlenceli olması hedeflenen bir biçimde, şu şekilde özetleniyor:

1) Rastgele yapılan idrar çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

2) Bu sıçramaları önlemek için "sıçrama önleyici eklentiler" (dikine fırçalar gibi) pisuvarlara yerleştirilebilir. Ancak bu yöntemin sonuçları arzulanan ideal durum kadar iyi değildir.

3) Neredeyse test edilen tüm denemelerde, dikey yüzeyleri hedeflemek yatay yüzeylere göre daha iyi sonuç vermiştir.

4) Düşük çarpma açıları hedeflenmelidir. Yani idrarın dikey yüzeye olabildiğince paralel bir şekilde çarpması hedeflenmelidir. Bu sayede çarpma şiddeti azalır ve sıçrama miktarı düşer.

5) Eğer mümkünse birey kendini, akışın yüzeye çarpması, akışın yüzeyden ayrılmasından daha önce olacak şekilde ayarlamalıdır. Bu şekilde yapılan idrarda sıçrama neredeyse yok denecek kadar azdır.

6) Son olarak, eğer ki ilk denemenizde başarısız olursanız, denemeye devam edin. Bardağa bir de dolu tarafından bakın: en azından Shaquille O'neal değilsiniz.


Eğer bugüne kadar annenizi ya da değer verdiğiniz insanları dinlemediyseniz, belki bir grup mühendise kulak verirsiniz.

Kaynak: Brigham Young University Splash Lab

 

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim