Filler Eğitilmeye İhtiyaç Olmaksızın Yön Göstermekten Anlıyor!

Yazdır
  • Bu yazıyı 2 dakika 43 saniyede okuyabilirsiniz.
Filler Eğitilmeye İhtiyaç Olmaksızın Yön Göstermekten Anlıyor!

Yeni çalışma Current Biology tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Bulgulara göre filler insanın bir yönü işaret etmesini eğitim olmaksızın anlayan tek vahşi canlı.

St. Andrews Üniversitesi Psikoloji ve Sinirbilim Bölümü'nden Anna Smet ve Profesör Richard Byrne Afrika fillerinin işaretleri takip etmeyi öğrenip öğrenemediğini bulmak için  yola çıktı ve ilk denemede başarıya ulaşmak araştırmacılar için hoş bir sürpriz oldu.

"Çalışmalarımız gösterdi ki Afrika filleri herhangi bir eğitim olmaksızın insanın bir yönü işaret etmesini kendiliğinden anlıyorlar. Bu çalışma gösterdi ki işaretleri anlama kabiliyeti sadece insana özgü değil ve primatlara uzak bir hayvan soyunda da evrimleşmiş."

Filler antik Afrika'dan yayılan hayvan türlerinden biriydi; yaban faresi, karıncayiyen ve denizayısı gibi. Filler empati, hassas durumlarda diğerlerine yardım etmek gibi detaylı ve karışık iletişim kurma yeteneğini insanlarla paylaşıyorlar. Araştırmacıların söylediğine göre bu filler işareti takip edebilen tek topluluk olabilir.

Profesör Byrne açıkladı: "İnsanlar diğerlerinin ilgisini çekmek istediğinde doğal olarak bunu küçük yaştan beri işaret ederek yapmaya başlıyorlar. İşaret etme, insanların diğerlerinin dikkatini çekmekte en araçsız ve direk yol. Çoğu canlı işaret edemez ve diğer canlıların yaptığı işareti anlayamaz. Akrabalarımız olan büyük-maymunlar bile bakıcıları öğretene kadar işaretleri anlamada başarısızdırlar. Aksine,  evcil köpekler binlerce yıllık seçilimle birlikte, tekrarlama ve sahipleri ile birebir etkileşimle işaretleri takip edebilir."

St. Andrew's üniversitesinin araştırmacıları Zimbabve de turistlere binek aracı olarak veriler bir grup fil ile çalıştı. Bu filler bazı yerli emirleri takip etmek üzere eğitilmişti ancak hiç biri işaret ile anlaşmaya alıştırılmamıştı. 

Anna Smet açıklıyor: "Günlük işi turistleri Victoria Şelaleleri'nden geri getirmek olan fillerin insan işaretlerini takip etmeyi öğreneceğini umuyorduk. Ancak fillerin hiçbir şey öğrenmeye ihtiyaçları olmaması bizi çok şaşırttı. Anlama kabiliyetleri ilk denemede de son denemede ki kadar başarılıydı ve biz deney boyunca öğrenme belirtisi bulamadık."

Araştırmacılara göre fillerin hortumlarını kullanarak diğerleriyle iletişime geçmesi mümkün.

Anna: “Filler hortumlarıyla göze çarpan bir şekilde vücut hareketi yapıyor, örneğin biri tehlikeli bir yırtıcı kokusu algıladığında. Ancak, bu hareketlerin fil toplumunun işaret dili olup olmadığı göreceğiz. Bu bulgular insanların taşımada ya da savaşlarda neden fillere evcil hayvanları kadar güvendiğini açıklamada yardımcı oldu.”

Son olarak Profesör Byrne: "Fillerin, insanlarla çalışmayı öğrenmek için evcilleştirilmeye ihtiyacı olmaması karmaşık bir bilmece olmuştur. Fillerin at, köpek ya da deve aksine insanlarla iletişime geçmek konusunda doğal kapasiteleri var. Bunun için asla beslenmeye ya da evcilleştirilmeye ihtiyaçları yok. Bulgularımız gösterdi ki filler biz insanları diğer hayvanların anlayamayacağı gibi anlıyor."


Kaynak:Bu yazı Nurgül Karyağış tarafından EarthSky sitesinden çevrilmiştir.

0 Yorum
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Site Yöneticisi
Profil