Bahri (Podiceps cristatus)

Yazdır
  • Bu yazıyı 56 saniyede okuyabilirsiniz.
Bahri (Podiceps cristatus)

Evrim Ağacı olarak Filyos Çayı'nın denize döküldüğü kısımda balık avına çıkmış kış postunda bir bahri (Podiceps cristatus) gözlemledik. Kendileri Podicipedidae ailesi içerisinde Eski Dünya adı verilen Avrasya ve Afrika bölgelerinde görülen en iri batağan türüdür. Utangaç olmayan bu kuşlar harika birer dalgıç ve yüzücüdürler. Genelde balıklar ile beslenirler, gerektiğinde ise midye ve istiridye gibi kabukluları da yiyebilirler. Denizlerde ve nehirlerde sıkça görülürler. 

Kış postları beyaz ve siyah tüylerle kaplıdır. Yazları ise cinsel seçilime yönelik ibik sahibi olurlar. Aynı zamanda boyunlarında kabartmak için kullandıkları hafif açık renkli tüyler de çıkar. Kur yapmak adına, izlenmeye değer oldukça özgün dansları vardır. Yavruları, anne ve baba birlikte büyütür. Sıkça balık avlayarak yavrulara yedirirler. Hatta onları zaman zaman sırtların da bile gezdirirler. Böylece anne veya baba yavrusuna nasıl dalması gerektiğini öğretmeye çalışır. Yavruların siyah çizgilere sahip kafaları sayesinde yetişkinlerden kolayca ayrılırlar. 

Kaynak:

  1. Zonguldak Kuşları - syf. 73
  2. Collins Bird Guide
  3. Wikipedia
0 Yorum
Pedram Türkoğlu
Pedram Türkoğlu
Biyoloji Genel Editörü
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close