Alakarga (Garrulus glandarius)

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 17 saniyede okuyabilirsiniz.
Alakarga (Garrulus glandarius)

İstanbul Emirgan korusunda gözlemlediğimiz bu arkadaş, Corvidae (Kargagiller) ailesine üye en renkli karga türüdür. Alakargadan sonra en renkli karga türünün saksağan (Pica pica) olduğunu söyleyebiliriz. Alakarga halk arasında genelde bayağı alakarga (Garrulus glandarius) türü için kullanılırken; alaca karga ismi ise bazı bölgelerde saksağan (Pica pica) için kullanılabilir. Kanat lekeleri mavi ve beyaz, kuyruk sokumu beyaz, kuyruğu siyahtır. Çok güçlü çığlığa benzer sesiyle yerini hemen belli eder. Ormanlar, meyve bahçeleri ve parklarda yaşayıp ürerler. Alakargalar omnivordur, yani her şeyi yerler. Hayvansal artıkları, omurgasızları ve onların larvalarını yiyebilirler. İlkbaharda yuvalardaki yumurtalar ve bu yuvalardaki yavruları. Ülkemizde neredeyse her yerde görülebilirler. Büyük ormanlık parklar, meşe ağaçlarının bulunduğu alanlar, bağ ve bahçeler gibi ağaçlık arazileri tercih ederler.

Alakarga, yemek için topladığı palamutları birer birer toprağa gömebilir. Önce bir delik kazar, palamudu içine koyar ve daha sonra diğer hayvanların bunu fark etmemesi için itinayla deliğin üstünü kapatır. Bu yerleri daha sonra tekrar bulabilmek için dikkatlice işaret koyar. Belli ağaçlar, düşmüş kütükler, kaya parçaları gibi nesneleri işaret olarak kullanır. Hatta bazen buralara küçük taş parçaları taşıyarak bile yanlarına işaret koyabilir. İyi hafızalarına rağmen bazen sakladıkları meşe palatmutlarının yerlerini unuturlar, bu da yeni meşe filizlerinin çıkmasına sebep olur. Sonbahar sırasında gömülü olan meşe palamudu ile; kışın ise fındık, omurgasızlar ve kestanelerle beslenebilirler. 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Vikipedi
  2. Trakus
  3. Zonguldak Kuşları - syf. 338
0 Yorum
Özgür Kocaman
Özgür Kocaman
Fotoğrafçı
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close