Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Beyindeki elektrik sinyallerinden en hızlıları olan kaslara giden sinyaller, sinirlerimiz üzerinde saatte 170 mil (saatte yaklaşık 270 kilometre veya saniyede 75 metre) hızla seyahat eder. Üstelik bu hız, zaman zaman saniyede 120 metreye, yani saatte 430 kilometreye kadar çıkabilir!

Etrafımızdaki olaylara nasıl bu kadar hızlı tepki verebildiğimizi hiç düşündünüz mü? Örneğin masanın kenarından düşecek bir bardağa nasıl bu kadar hızlı tepki verebildiğimizi? Vücudumuzda duyular uyarılınca beyne yüksek hızlarda iletilir. Aynı şekilde beyinden de vücuda... Beyin reaksiyonları, lüks spor otomobillerin yüksek hızlarına eşittir.

Ancak vücudumuzdaki her sinyal aynı hızda iletilmez. Ayrıca bu hız, elbette ki sadece insanlara has değildir. İnsanların da dahil olduğu Hayvanlar Alemi için, türden türe değişmekle birlikte aşağı yukarı bu hızlara ulaşır. Örneğin bir cisme dokunduğunuzda, dokunmayla ilgili sinir yolaklarındaki hız saniyede 75 metre civarındadır. Ancak bir tarafınız acıdığında, bunu göreceli olarak yavaş hissetmenizin nedeni, acı sensörlerimize bağlı sinirlerdeki iletim hızının saniyede 1 metreden bile daha az olmasıdır. Bu, acının geciktirilmesini sağlayarak türe evrimsel avantaj kazandırır.

Çeviren: Erdi Altınyay

Düzenleyen ve Geliştiren: ÇMB

Kaynaklar ve İleri Okuma:

1) ualberta

2) hypertextbook

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/07/2019 00:34:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/882

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder