NGC 7331: İkiz Galaksimiz

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu göz kamaştırıcı spiral galaksinin adı NGC 7331. Çoğu zaman bizim galaksimiz Samanyolu'nun "ikizi" olarak anılmaktadır. Bizden yaklaşık 50.000.000 ışık yılı uzaktadır; yani ışık hızında yolculuk yapabilsek bile ancak 50 milyon yılda ona ulaşabilirdik. Kıyaslama olması bakımından, 50 milyon yıl önce henüz primatlar yeni yeni evrimleşmeye başlamıştı, bildiğimiz maymunların hiçbiri daha evrimleşmemişti! Dolayısıyla bırakın insanı, insanın vücut planını kabaca andıran kuzenlerimiz ve atalarımızın bile hiçbiri henüz ortada yoktu! Şu anda yola çıksak, 50 milyon yılda Dünya'da neler değişeceğini bir düşünün... 

NGC 7331'in bir ucundan diğer ucuna olan mesafe ise 30.000 ışık yılı kadar. Yine kıyas olması bakımından, 30.000 yıl önce Homo sapiens türü olarak bizler daha yeni yerleşik yaşama geçiyorduk, daha tarım bile yapamıyorduk, kedileri evcilleştirmemiştik, köpekleri vahşi kurtlardan evcilleştirmeye ise yeni yeni başlıyorduk! Yani bugün var olan neredeyse hiçbir zirai ürün, hiçbir evcil hayvan (ve tükettiğimiz besi hayvanları), henüz Dünya'da bulunmuyordu (bunları biz evrimin Yapay Seçilim mekanizmasıyla evrimleştirdik).

Pegasus takımyıldızının kuzeyinde yer alan NGC 7331, ilk başta bir spiral nebula olarak tanımlandı ve 18. yüzyılda Charles Messier tarafından hazırlanan meşhur gökyüzü katalogunda yer almadı. Bu galaksiye bakıp da tanımlayabilmek pek kolay değil, çünkü bizim baktığımız yönde uzanan bir galaksi ve bu nedenle çok yüksek bir derinlik algısı yaratıyor. 

Bu fotoğrafta yer alan diğer galaksiler, NGC 7331'den 10 kat kadar küçük gözüküyorlar; yani NGC 7331'den 10 kat kadar, yani 500 milyon ışık yılı kadar uzaktalar! 500 milyon yıl önce daha henüz Tiktaalik gibi türler bile evrimleşmemiş, sudan karaya çıkış başlamamıştı. Karada hiçbir omurgalı hayvan yoktu! Bu galaksilerle NGC 7331'in aynı kareye girecek kadar hizaya gelmeleri nadiren yaşanmaktadır, bu sebeple fotoğraf çok özel bir anda yakalanmıştır diyebiliriz.

Kaynak: Astronomy Today

Kör Cırlak Baykuş: Gözlerinde Yıldızları Taşıyan Bir Canlı...

Gerçekten Panik Yapma Zamanı Geldi: Dünya'nın Çikolata Kaynakları Tükeniyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim