NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapacağını İlan Etti!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Boeing ve SpaceX firmaları, NASA'nın Uluslararası Uzay İstansyonu'na gidiş ve gelişlerde astronotlarını taşımak konusundaki kontratı almaya hak kazandı. NASA yöneticisi Charlie Bolden şöyle söylüyor:

"Bu çok kolay bir karar olmadı; ancak hem NASA'nın, hem de ulusumuzun iyiliği açısından gerekeni yaptık. Bu, NASA tarihinde yeni bir sayfa açan bir karardır."

NASA İnsanlı Uzay Aracı programını 2011 yılında durdurmuştu. Sebebi, önceliklerinin Dünya çevresindeki araştırmalardansa derin uzay araştırmalarına kayması olarak belirtilmişti. Örneğin, Mars'a insan gönderme projesi ana önceliği haline gelmişti.

Bu programın kapatılmasından beri NASA, Rusların Soyuz uzay araçlarına adeta otostop çekmek zorunda kalıyordu. Yani Amerikalı astronotların uzaya çıkması için, Rusların araç göndermesi gerekiyordu. NASA'dan verilen bilgiye göre bu, her bir astronot ve koltuk başına 70 milyon dolara mal oluyordu. NASA, araştırmalarını sürdürebilmek için yılda ortalamada 6 koltuğa ihtiyaç duyuyordu.

Artık bu dönem geride kaldı. Boeing ve SpaceX firmalarının kazandıkları kontratın toplam değeri 6.8 milyar dolar ve bunun 4.2 milyar doları SpaceX firmasına, 2.6 milyar doları ise Boeing firmasına ait. Boeing, bu kontratın Florida'da bulunan Kennedy Uzay Üssü'ndeki CST-100 tipi araçlarıdan 3 adet üretebilecekleri anlamına geldiğini söylüyor. Bu araçların her biri 7 kişi taşıyabiliyor. Tesla otomotiv firmasının CEO'su Elon Musk tarafından desteklenen SpaceX firması ise, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. NASA'nın belirttiğine göre, iki firmanın araçlarının da astronotlar tarafından kullanılmadan önce güvenlik testlerinden geçmesi gerekiyor.

NASA'nın bu işbirliği, Ticari Ekip Programı adı verilen çalışmanın bir parçasıdır. Bu program, 2017 yılına kadar özel firmaların astronotları alçak yörüngeye çıkarabilmelerini hedefliyor. NASA, 2 fazdan olacak çalışma ile ilgili olan bu kontratlara 1.4 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. NASA'nın internet sitesine göre ise hedef şu:

"Hedefimiz, güvenli, sağlam ve fiyat açısından uygun bir şekilde uzaya ulaşmamızı sağlamaktır."

NASA'nın belirttiğine göre yeni taşıma sistemi çalışmaya hazır olduğunda bu araçlar, uzay istasyonundaki astronotların görev değişimlerini ve acil dönüş gereksinimlerini karşılayabilecek. Boeing NASA'dan için 100 milyon dolardan fazla fon aldı ve şu anda program kapsamında "Ekip Uzay Taşıma Sistemi 100" (CST-100) adında bir araç geliştiriyor. Bunun yanısıra SpaceX firmasının Dragon isimli aracı 2012 yılında uzay istasyonuna kargo taşıyan ilk ticari araç olmayı başarmıştı. Dragon şu anda sadece kargo taşıyor; ancak SpaceX'in söylediğine göre yakında insanları da taşımaya başlayacak.

 

Görsel: Boeing'in CST-100 aracı.

Kaynak: Fox6 Now

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder