Meryem Mirzekani: Matematiğin ''Nobel Ödülü''nü Kazanan İranlı Kadın!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Matematik Cemiyeti 40 yaşının altındaki matematikçileri onurlandırmak için bir ödül verme kararı aldı. Ödül, Kanadalı matematikçi John C. Fields'ın adıyla anılıyor ve çoğu çevre tarafından "Matematiğin Nobel Ödülü" olarak görülüyor. Fields Madalyası 1936 senesinden beri her 4 senede 1 defa veriliyor; ancak ilk defa 2014 yılında bir kadın bu ödülü almayı başardı! Stanford Üniversitesi'nde profesör olan Meryem Mirzekani, "Riemann yüzeylerinin dinamiği ve geometrisine ve bunları modül uzaylarına olağanüstü katkısı" dolayısıyla ödüle layık görüldü.

İran'ın Tahran kentinde doğan Mirzekani'nin matematikteki başarısı lise yıllarına dayanıyor. Dünya'nın dört bir yanında lisans altı seviyedeki öğrenciler arasında en prestijli matematik turnuvası olan Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda sadece 1 değil, 2 defa altın madalya kazandı. 1995 yılında katıldığı olimpiyatta tam skora imza atarak gelmiş geçmiş en başarılı puana erişti. Stanford Report'a açıklamalar yapan Mirzekani, şöyle söylüyor:

"Bu eğlenceli. Bir yapboz çözmek ya da detektiflik bulmacasında noktaları birleştirmek gibi... Yapabileceğimi düşündüğüm bir şeydi ve bu yolu izlemek istedim."

Lisansını Tahran'da bulunan Sharif Teknoloji Üniversitesi'nde tamamlayan Mirzekani, 1998 yılında kendisi de Fields Madalyası'na layık görülen Curtis McMullen'in danışmanlığında Harvard Üniversitesi'nden doktorasını aldı. 

Mirzekani, Riemann yüzeyleri olarak bilinen karmaşık 1 boyutlu düzlemlerdeki modül uzayların hacmini bulmaya yönelik çalışması nedeniyle bu ödüle layık görüldü. Ancak bu Mirzekani'nin matematikteki tek yetenek alanı değil. Araştırma ilgi alanları arasında Teichmüller teorisi, Hiperbolik geometri, Ergodik teori ve Simplektik geometri yer alıyor. Bunlarla ilgili şöyle söylüyor:

"Yeni ispatlar yapmak için belli bir tarifim yok. Zaten bilimsel araştırmaları zorlayıcı olduğu kadar çekici yapan da bu. Bir ormanda kaybolmak ve toplayabildiğiniz tüm bilgileri toplayarak yeni yöntemler geliştirmek ve yolunuzu bulmaya çalışmak gibi!"

Yaptığı araştırmalar birçok diğer çalışma sahasının da önünü açabilir. Bu sahalar arasında malzeme bilimleri, mühendislik, kuantum alan teorisi ve hatta Evren'in kökenlerini araştıran teorik fizik sahaları bile yer alıyor! Mirzekani şöyle söylüyor:

"Bu büyük bir onur. Genç dişi bilim insanlarını ve matematikçilerini teşvik edebilirsem ne mutlu bana! Önümüzdeki yıllarda bu tür ödülleri daha birçok dişi bilim insanının kazanacağını düşünüyorum."

2014 yılında Fields Madalyası'yla ödüllendirilen 3 matematikçi daha var. Bunlar, Instituto Nacional de Matemática Pura e Aplicada'dan ilk defa bu madalyayı alan Latin Amerikalı Artur Avilla, Princeton Üniversitesi'nden Manjul Bhargava ve Warwick Üniversitesi'nden Martin Hairer. Bu madalyanın sağladığı akıl almaz prestijin yanında bir de her bir kazanana 15.000 Kanada Doları ödül veriliyor.

Ödüller 13 Ağustos 2014'te Güney Kore'deki Seoul kentinde bulunan Uluslararası Matematikçiler Kongresi'nde verildi.

 

Not: Bu yazı IFLS adresinden çevrilmiştir.

İnsan Fetüsü ve Şempanzelerin Hakları Üzerine...

Havuza Çiş Yapmak Mı? Hiç De İyi Bir Fikir Değil!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim