Köpekbalıklarında Tek Gözlülük (Sayklopsi)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu, tek gözlü (sayklops) bir köpekbalığı yavrusunun ölmüş bedenidir. Tek gözlülüğe sebep olan mutasyon, canlılar arasında oldukça yaygındır. Doğmayı başaran her 160.000 hayvandan 1 tanesi, ölü doğan her 200 fetüsten 1 tanesi bu şekilde doğmaktadır! Her ne kadar bu tuhaf hastalık çılgın bir hastalığın ürünü gibi gözükse de, aslında buna sebep olmak kısmen basittir: Hamilelik sırasında mısır zambağı (Veratrum californicum) olarak bilinen bir bitkiyi belli bir miktarda tüketecek olursanız, içeriğindeki cyclopamine ya da 2-deoxyjervine olarak bilinen kimyasal nedeniyle bebeğinizde muhtemelen tek gözlülük gelişecektir! 

İşin ilginç tarafı, bu mutasyonun her canlıda dezavantajlı olmayışıdır. Örneğin, ana rahminde birbiriyle rekabete giren ve hatta genellikle kardeşlerini ana rahminde yiyerek beslenen köpekbalıklarında bu mutasyonun belli bir sıklıkta bulunması avantajlıdır. Çünkü bu mutasyona sahip kardeşlerle aynı rahimde büyüyen köpekbalığı, çok daha rahat besin bulabilecek (kardeşlerini çok daha kolay öldürecek) ve daha güçlü bir şekilde doğabilecektir!

Evrimin yaratabileceği şeylerin tipi ve nitelikleri gerçekten ürkütücü!

Teknolojinin Yükselişiyle Daralan Çember...

Uzay Araçlarının Yeryüzüne Düşen Yakıt Tankları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim