Evrim Ağacı

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

İnsanlar kollarını kavuştururken (kollarını çaprazlarken) ya sağ kolları üstte, ya sol kolları üste olacak şekilde güçlü bir tercihleri vardır ve bu genetik olarak belirlenir.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Bu konuda yapılan ve kökenleri 1932'ye kadar dayanan akademik çalışmaların hiçbirinde genlerle kol çaprazlama tercihi arasında doğrudan bir ilişki kurulamamıştır.

İddianın Kökeni

Bu tip fiziksel özellikler, Mendel Genetiği'ni anlatmak için genel geçer örnekler olarak sunulmaktadır. Çoğu zaman bu özelliklerin altında çok daha karmaşık genetik süreçler yatar. Bu süreçlerin göz ardı edilmesi, birçok fiziksel özelliğin tek bir genin varlığına veya yokluğuna (veya bu genin spesifik bir aleninin bulunma durumuna) indirgenir. Hata, buradan doğar.

Bilgiler

Birçok insanın kol çaprazlama sırasında gerçekten de güçlü bir tercihi vardır: ya sol kol (L) üstte, ya sağ kol (R) üstte olacak şekilde. Bu durum, kimi zaman basit genetiği anlatmak için kullanılır. Mit, bu kol tercihinin genetikle, hem de tek bir genin sağ-dominant ve sol-dominant alelleriyle ilgili olduğu üzerine kuruludur. Mitin nasıl başladığı tam olarak bilinemese de, bu konuyu inceleyen ilk makale 1932 senesinde Weiner'in makalesidir. Bu makalede, bunun genetik bir temeli olmadığı net bir şekilde gösterilmektedir.

Kol çaprazlama, kişisel tercihlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır ve ters kol üstte olacak şekilde kol çaprazlama son derece rahatsız edici bir hissiyat yaratmaktadır. Bunu deneyebilirsiniz: önce olduğu gibi kollarınızı çaprazlayın. Sonra, diğer kolunuz üstte olacak şekilde çaprazlamayı deneyin. 1979 yılında Mascie-Taylor tarafından yapılan bir araştırma, popülasyonun yaklaşık %50'sinin sol, %50'sinin sağ kolları üste gelecek şekilde kavuşturduklarını göstermektedir. 1932 yılında Weiner'in çalışması her 22 kişiden 3'ünün iki şekilde de kavuştururken herhangi bir rahatsızlık hissetmediğini, 1988 yılında Reiss'ların yaptığı çalışma toplumun %4'ünün herhangi bir tercihi olmadığını göstermiştir.

Aileler ve ikizler üzerinde yapılan akademik çalışmalar, kol çaprazlama (kavuşturma) ile genler arasında hiçbir bağlantı bulamamıştır. Sol kolunu üstte tercih eden ailelerin birkaç nesildeki tüm çocuklarının sağ kolları üste gelecek şekilde doğabildikleri gözlenmiş ve bu gözlem tekrarlanmıştır. Ayrıca ikizlerin birinin sağ, birinin sol kolunu tercih ettiği gözlenmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:31:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1551

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Maymun
Wuhan
Bağışıklık
Biyolojik Antropoloji
Tardigrad
Avcı
Kedi
Eşcinsellik
Sanat
Stephen Hawking
Aslan
Uzay
Evrim Kuramı
Popülasyon
İstatistik
Süpernova
Moleküler Biyoloji
Avrupa
Organ
Güve
Renk
Yılan
Kültür
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İstisnalar kuralları sınar ve çürütür. Bu, bilimin kuralıdır. Eğer bir kuralın istisnası varsa ve bu istisna gözlenebiliyorsa, o kural hatalıdır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder