Kısa Kuyruk Mürekkep Balığı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde gördüğünüz Kısa Kuyruk Mürekkep Balıkları olarak bilinen Sepiolida ailesinden Euprymna berryi isimli bir türdür. Özellikle ufak olmalarıyla bilinen bu mürekkep balıklarının boyları 1 ila 8 santimetre arasında değişir. Genelde Pasifik Okyanusu ile Hint Okyanusu'nun bazı bölgelerinde yaşarlar ve sığ sularda saklanırlar. 

Bu aileden olan mürekkep balıkları Vibrio fischeri isimli bir biyolüminesant (ışık saçan) bakteri ile karşılıklı faydacı ilişki içerisindedir. Mürekkep balığından aldığı şeker ve aminoasitlere karşılık bakteri, Ay ve yıldızların yaydığı ışığın dalga boyuna uygun ışıklar saçarak mürekkep balığına kamuflaj sağlar. 

Tavuk Ezmeli Pembe Balçık İddiası

Erken Etçillerin Evrimini Oksijen Sağladı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim