''Kediler ve Benzerleri'' ile ''Köpekler ve Benzerleri''

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kediler, gerçekten de fareleri av olarak görürler ve peşinden koşabilirler. Bunun sebebi, evcil kedilerin vahşi kediler olarak bilinen ve kucağınıza kolay kolay alamayacağınız kedi türlerinden Yapay Seçilim yoluyla binlerce yıllık seçilim sonucu evrimleşmiş olmalarıdır. Vahşi kediler, yaşadıkları vahşi doğada kuşları, sürüngenleri ve küçük kemirgenleri (fareler gibi) avlarlar ve bunlarla beslenirler. Her ne kadar ev kedileri çoğu zaman fareleri yemek için kovalamasa da, içlerindeki avcı dürtüleri onların peşinden koşmalarına, yakalamalarına ve öldürmelerine neden olabilir. Tabii yakaladığı bir fareye ne yapacağı, kedinin çeşidine, yetiştirilme tarzına, soy hattına bağlı olarak değişebilir.

Benzer şekilde evcil köpekler de, vahşi kurtlardan Yapay Seçilim yoluyla insanlar tarafından evcilleştirilmiş ve evrimleştirilmiş türlerdir. Köpeklerin avcı ve yakalayıcı özellikleri herkes tarafından bilinir, dolayısıyla anlatmaya gerek yoktur. 

Kediler ile köpekler arasındaki evrimsel akrabalık ise oldukça ilgi çekicidir:

Büyük, küçük, evcil ve vahşi tüm kedigiller ile birlikte "kedi-benzeri canlılar" olarak bilinen sırtlanlar, firavunfareleri, misk kedileri gibi hayvanlar ve bunların tüm yakın akrabaları Feliformia adı verilen taksonomik bir alt takımdır. 

Büyük, küçük, evcil ve vahşi tüm köpekgiller ile birlikte "köpek-benzeri canlılar" olarak bilinen ayılar, pandalar, kokarcalar, rakunlar, deniz aslanları, foklar gibi hayvanlar ve bunların tüm yakın akrabaları Caniformia adı verilen taksonomik bir alt takımdır.

Feliformia ve Caniformia bir araya geldiğinde, Etçiller (Carnivora) adı verilen takım oluşur. Bu iki alt takım arasındaki evrimsel ayrımın, 42 milyon yıl kadar önce Orta Eosen'de yaşandığı düşünülmektedir.

Kaynaklar ve İleri Okuma: University of Illinois

Karasal Sürüngenleri Denizel Sürüngenlere Bağlayan, Yunus-Benzeri Bir ''Ara Tür'' Keşfedildi!

Akrep ve Yavruları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim