Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Sahtekarlık ve hile, medyanın kalbine işlemiş bir halde ve yayınladıkları yalanlar, aralıklarla gün yüzüne çıkarak gerçekleri zehirlemeyi sürdürüyor. Burada ele alacağımız örnek, ekteki görseli paylaşarak bunun İspanya'da (farklı kaynaklarda coğrafi konum değişebiliyor, tabii ki...) bulunan gerçek bir denizkızına ait olduğu yönünde...

Hatta bu sahte haberciler o kadar ileri gidiyorlar ki, çeşitli sözde belgesellerin denizkızlarının varlığını ispatladıklarını iddia ediyorlar. Açık bir şekilde bilgisayarda oynanmış görüntülerden oluşan sahte belgeselleri "yanlışlıkla kameraya takılan denizkızları" olarak sunuyorlar. Bunların elbette hiçbir bilimsel geçerliliği yok.

Peki bu fotoğraftaki ne? Evet, bu fotoğraftaki bir denizkızı! Ancak hayır. Bu fotoğraftaki gerçek bir denizkızı değil. Fotoğraf, Michael Spatola isimli Hollywood makyaj sanatçısı tarafından "Karayip Korsanları 4: Gizemli Denizlerde" isimli filmin setinde çekildi. Bu denizkızı maketleri Joel Harlow isimli sanatçı tasarladı. Harlow, Karayip Korsanları ve Başlangıç (Inception) gibi filmlerdeki eserleriyle biliniyor. Bu denizkızlarının nasıl yapıldığını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Günümüzde denizlerin yüzeyleri ve karayla birleştikleri sınırları düzenli olarak kontrol eden yığınla deniz altı ve deniz üstü araç, kamera, ekipman bulunuyor. Benzer şekilde deniz diplerini tarayan deniz, hava ve hatta kara araçları bulunuyor. Bugüne kadar denizkızları denen mitolojik karakterlerin varlığına dair tek bir delil bile bulunmamaktadır. Zaten denizlerde insan kadar yüksek algısal kapasiteye sahip varlıkların bulunması için herhangi bir sebep bulunmamaktadır. Evrimsel süreçte denizlere tamamen adapte olabilmiş hiçbir primat bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu "denizkızı" denen figürlerin "insana" benzemesi anlamsızdır. Üstelik deniz kenarları, fosilleşmenin en yoğun olduğu bölgelerdir ve böyle bir geçişe dair bol miktarda fosilin bulunması beklenir. Son olarak, denizde ölen canlıların leşleri sıklıkla karalara vurur. Yani canlılarından ziyade, ölüleri mutlaka bugüne kadar net şekilde tespit edilirdi. Bugüne kadar denizkızı ölüsü olarak sunulan fotoğrafların istisnasız hepsinin çeşitli filmlerin setlerinden alıntı olduğu, videolarda ise CGI teknolojisi ile görsel müdahale olduğu gösterilmiştir veya sözde delillerin geçerliliğinin ispatlanabildiği hiçbir vaka bulunmamaktadır.

Bu bakımdan denizkızlarına ait "deliller", uzaylılara ait "delillerden" fazla ya da eksik değildir. İkisi de (maalesef) sıfırdır.

 

Teşekkür: Gürhan Öztürk

Kaynak: Beyond the Marquee

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder