IQ ile Rüya Görme Arasındaki İlişki

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bazı bilim insanları, analitik zekanın ölçüm birimi olan IQ değerinin daha yüksek olduğu bireylerde ortalama rüya görme sıklığının da arttığını iddia ediyor.

Bunun doğruluğu elbette tartışmalı; ancak doğruysa bile, rüya görmediğiniz için zeka açısından problemli olmanızı gerektirecek bir durum bulunmuyor. Çünkü rüyalarınızı hatırlamıyor olduğunuz, rüya görmediğiniz anlamına gelmiyor. İnsanların büyük bir çoğunluğu gördüğü rüyaları hatırlayamamaktadır. Ancak ortalama bir insan, uyandığında hatırlasa da, hatırlamasa da, günde ortalama 7 rüya görür. Bu rüyaların çoğu sadece 2-3 saniye sürer (uyandığımızda, eğer rüyamızı hatırlıyorsak, saatlerdir rüya görüyoruz gibi hissetsek de). Dolayısıyla bunların hatırlanamaması gayet normaldir.

Araştırmacılar, bu çalışmaları yürütürken beyin görüntülerini uyku süresince aralıksız takip ederek, faaliyetin gözlenmesi sonucu rüyaları tespit ederler. Bu sayede birey unutsa bile araştırmacılar rüya sayısını tam olarak tespit edebilirler. İşte bu rüyalar üzerinde yapılan çalışmalar, IQ değeri yüksek olan bireylerde rüya sayısının da çok olabileceğini göstermektedir. Ancak şu da hatırlatılmalıdır: IQ değeri yüksek bir birey, her anlamda zeki olmak zorunda değildir. Zira günümüzde kabul gören kuramlara göre, tek bir zeka türü yoktur ve IQ, bu farklı zeka tiplerinden sadece birini ölçmek üzere tasarlanmıştır (ki onun bile güvenilirliği tartışmalıdır). Dolayısıyla, düşük bir IQ genellikle analitik zekanın düşüklüğünü gösterir. Bu kimi zaman doğrudan sosyal yaşantıyı da etkilese de, her zaman için geçerli değildir. Dolayısıyla IQ ile genel zekayı kıyaslamak doğru olmayacaktır.

Kaynak ve İleri Okuma: Dailymail

 

Farkımız Ne? İnsanlar ve Diğer Canlılar...

Nöronlar Ömür Boyu Yenilenir ve Büyürler!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim