Hatzegopteryx

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hatzegopteryx

Kemiklerinin çoğu Romanya'nın Transilvanya bölgesinde bulunmuş bu devasa teruzor, yaşamış en büyük uçan canlılar arasındadır (ve belki de en büyüğüdür).

Bu teruzorun ("uçan sürüngen") kanat açıklığı 10 metreyi bulmaktadır. Bunu hayal etmesi biraz güç olabilir, bu yüzden görsel, bu sürüngenin boyunu anlatmak için güzel bir örnektir.

Bu teruzorun kanat açıklığı, günümüzdeki birçok küçük-orta ölçekli uçağın kanat açıklığından büyüktür. Yakın kuzeni olan "Quetzalcoatlus" cinsi ile günümüzden 67 milyon yıl kadar önce gökyüzüne hükmettikleri bilinmektedir. Bu türlerin düşüşü ile ilgili olaraksa birçok kuram bulunmakla birlikte, en yaygın kabul göreni kuşların yükselişiyle birlikte alanlarını yitirmeye başlamalarına dayanan kuramlardır.

Olm (Proteus)

Titanoboa

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim