Gerçekten Bizi Öldüren Hastalıklara Mı Bağışta Bulunuyoruz?

Gerçekten Bizi Öldüren Hastalıklara Mı Bağışta Bulunuyoruz?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bağışlar, yapısı gereği fedakar davranışlardır, bencil değildirler. Kendi kültürel arka planımız ve dünya görüşümüz çerçevesinde, bazı sorunların çözülmesi için çabalayan insanlara maddi destek olma isteğimizi yansıtırlar. Örneğin 2014'ün yaz aylarında Amiyotrofik Lateral Skleroz (Motor Nöron Hastalığı) için başlatılan ve ABD'de 100 milyon dolar, Türkiye'de 1 milyon TL toplanmasını sağlayan bağış kampanyası (görseldeki bağış verileri eskidir), tamamen iyi bir amaçla gerçekleştirilmişti (buraya tıklayarak bağışta bulunabilirsiniz). Benzer şekilde, herhangi bir hastalıkla mücadele örgütü için yapılan bağışlar hep fedakarca ve bencillik barındırmayan davranışlardır. Ancak bir kampanyaya bağışta bulunmadan önce, elbette o hastalıkla ve genel olarak hastalıklarla ilgili bilgi almak farkındalık ve isabetlilik açısından faydalı olacaktır.

Fotoğraftaki infografik, ABD içerisinde faaliyet gösteren bazı derneklerin savaştıkları hastalıkların öldürme oranları ile, o dernekler için toplanan paraların oranlarını göstermektedir. Bilgiler 2011 yılına aittir ve Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi'nin verilerine dayandırılmıştır.

İnfografikte göze çarpan kritik bir tezat, meme kanserinin 257.58 milyon dolarlık bağış toplamış olmasına rağmen yılda ABD içerisinde 41.374 kişiyi öldürmesidir. Buna karşılık kalp hastalıkları yılda ABD'de 596.577 insanı öldürürken, bu hastalıklarla mücadele için toplanan bağışlar 54.1 milyon dolardır. Bu uçurumun sebepleri üzerine birçok farklı fikirler vardır. Özellikle bir hastalık için yapılan farkındalık projelerinin bağış oranlarını çok fazla etkileyebildiğini göstermektedir. Benzer şekilde, çok daha uzun süredir aramızda olan ve çok daha yaygın olarak tanınan hastalıklara kısmen daha az bağış yapıldığı görülmektedir. Bu, belki de, bu hastalıklara alışmış olmamızdandır.

Elbette, ne olursa olsun, bağış şahsi kararlara dayanan ve kişilerin kendi isteklerine bağlı olarak yapılan bir davranıştır. Para kişinin parasıdır ve kime destek olacağı da ona ait bir karardır. İstatistiklere bakarak karar vermek mantıklı bir davranış olsa da, her zaman mantıklı davranışlar, doğru davranışlar olmak zorunda değildir. Örneğin yakın zamanda meme kanseri ya da ALS nedeniyle bir yakınımızı kaybetmemizden ötürü bunlara, diğer daha yaygın ölümcül hastalıklara kıyasla daha fazla "düşman" olmamız ve dolayısıyla çözülmeleri için daha çok çaba sarf etmemiz, edilmesine katkı sağlamamız, çok normaldir.

Ancak eğer ki belli bir duygusal sebebiniz yoksa, sadece gelirinizin bir kısmını kar amacı gütmeyen projelere katkı sağlamak ve iyilik yapmak için harcamak istiyorsanız, bu grafik kararlarınıza katkı sağlayabilir.

 

Kaynak: VOX

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder