Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Filleri Olmayan Bir Fildişi Sahili mi? Afrika Orman Filleri, Fildişi Sahili'ndeki Kitlesel Olarak Yok Oluyor!

Filleri Olmayan Bir Fildişi Sahili mi? Afrika Orman Filleri, Fildişi Sahili'ndeki Kitlesel Olarak Yok Oluyor!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, SciTechDaily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

14 Ekim 2020'de Félix Houphouët-Boigny Üniversitesi’nden Sery Gonedelé Bi ve meslektaşları tarafından, erişime açık PLOS ONE dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, son yıllarda Fildişi Sahili’nin koruma alanlarındaki orman fillerinin sayısında geniş çaplı ve felaket olarak adlandırılabilecek bir düşüş gözlemlendi.

Fildişi Sahili, sömürge olduğu dönem ve öncesinde muhtemelen Batı Afrika’daki en geniş fil popülasyonlarından birine ev sahipliği yaptığı için bu şekilde anılıyor; ancak son 30 yıl içerisinde bölgedeki fil sayısı, ormanların genellikle tarım alanları oluşturmak için yok edilmesi yüzünden büyük bir düşüş yaşadı. 1990’ların başında tüm ülkedeki savan ve orman fillerinin toplam sayısının 360’tan az olduğu tahmin ediliyordu.

Fildişi Sahili filleri üzerinde toplanan son bilgiler en az 10 yıllıktı ve bu çalışmaların çoğu standart bir protokole uymuyordu. Yeni araştırmada yazarlar, Fildişi Sahili’ndeki orman fillerinin dağılım ve korunma durumlarını gösteren güncel bilgileri paylaştılar. Yazarlar; dışkı sayılarını, insan-fil karşılaşmalarının kayıtlarını, medya raporlarını ve 2011’den 2017’ye kadar elde edilen anket bilgilerini analiz ettiler.

İncelenen 25 koruma alanından, sadece fil yoğunluğunun düşük olduğu 4 alanda fillerin varlığı doğrulandı. Koruma alanlarının yarısından fazlası tamamen çiftliklere ve yerleşim yerlerine dönüştürülmüştü. Daha sıkı tedbirlerin olduğu koruma alanlarının fil popülasyonu barındırma şansı daha yüksekti.

Fillerin koruma alanlarındaki mevcudiyeti; insan nüfusunun büyüklüğünden, yaşam alanlarının bozulmasından ve kakao yetiştirmek için dönüştürülen orman miktarından etkilenmişti. Yazarlara göre, kalan orman fili popülasyonlarını korumak için hukuki yaptırımları ve korucu devriyelerini içeren caydırıcı tedbirler gerekmekte. Yazarlar, şunları da ekliyor:

Fildişi Sahili’nin koruma alanlarının büyük çoğunluğu, yetersiz koruma önlemlerinin bir sonucu olarak fil popülasyonunun tamamını kaybettiler. Fildişi Sahili’nin orman fili sakinleri, şu anda küçük popülasyonlar halinde; incelenen 25 koruma alanından geriye kalan son 4 koruma alanında hapis kalmış durumdalar.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 3
 • Üzücü! 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/11/2020 08:53:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9542

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Hominidae
Uçma
Çin
Memeli
Mantar
Uçuş
Evrimsel Biyoloji
Bilgisayar
Galaksi
Sosyal Mesafelendirme
Epidemik
Antropoloji
Epigenetik
Alkol
Viral
Madde
Dinozorlar
Koronavirüs
Kan
Kimya
Yemek
Nöron
Canlılık
Evrenin Genişlemesi
Ağız
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın, biyolojide hiçbir şeyin anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol