Evrim Ağacı'nın Tespit Ettiği O Hatayı TÜBİTAK ve Mahkeme Doğruladı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı olarak 30 Nisan 2012 tarihinde yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? programında yarışmacı olan Sn. Serpil Kanat'ın 60.000 TL'lik soruda elenmesine neden olan cevabın yarışma tarafından hatalı sorulduğunu tespit etmiştik. O hatayı ve tespitimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bunu tespit eden ilk kişiler olarak Facebook üzerinden rica etmiş ve okurlarımızın bu yarışmacıyı bulup bize ulaştırmasını sağlamıştık. Yarışmacıyla olan görüşmemizde, gerekirse mahkemede de hatayı izah edeceğimizi belirtmiş ve elenmenin hatalı olarak yapıldığını gösteren 4-5 farklı makaleyi okurumuza aktarmıştık. Sn. Kanat bundan da güç alarak programı mahkemeye vereceğini söylemişti ve dediğini yaptı da. Radikal'in haberine göre, dava sonuçlandı ve TÜBİTAK'ın gönderdiği bilirkişi raporu da Evrim Ağacı olarak tespitimizi doğruladı. Bilimsel gerçeklerin bu ülkede de ciddiye alınması sevinç verici olduğundan paylaşmak istedik. Aslında sevinecek bir şey yok, bilimsel açıdan çok bariz bir hataydı; ancak ne yazık ki ülkemizde "Amaan ne olacak, hayvan ya da protista, ne fark eder ki?" gibi bir anlayış pek de bizlere yabancı olmadığından endişelerimiz vardı. Neyse ki mahkeme akılcı bir karar verdi. 

 

Teşekkür: Mert Dm

---

İşte Radikal'ın haberi:

'Kim Milyoner Olmak İster' yarışmasında hatalı soru nedeniyle elendiğini düşünen genç kız, konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme Serpil Kanak'ı haklı buldu.

Üniversite öğrencisi Serpil Kanak (21), bir süre önce Kenan Işık’ın sunduğu “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasına katılmıştı. 60 bin liralık soruda “Hangisi bir hayvan değildir” sorusuna “Yakamoz” seçeneğini işaret eden Kanak, elenmiş ve yarışmadan 15 bin lira ödülle ayrılmıştı. Vatan gazetesinden Gülçin Acar'ın haberine göre, genç kız , sorunun hatalı olduğunu, elenmesiyle psikolojisinin bozulduğunu belirterek mahkemeye başvurmuştu. 

Kanak, avukatı Ada Jale Orhan aracılığıyla mahkemeye sunduğu dilekçesinde söz konusu soruda iki doğru yanıt olduğunu, TÜBİTAK’ın ‘yakamoz’un hayvanlar âlemine değil ‘protista’ denilen tek hücreli canlı sınıfına sokulduğunu iddia ederek uğradığı zarar nedeniyle 10 bin TL manevi tazminat ile yarışmaya 60 bin TL’lik sorudan devam etme talebinde bulunmuştu. 

Mahkeme tarafından atanan bilirkişi rapor geçtiğimiz günlerde mahkemeye sunuldu. Raporda ‘yakamoz’un bir olayın adı olduğu için ne hayvan ne de bitkisel bir canlı olarak adlandırılamayacağı, sorunun yanıtının hem ‘yakamoz’ hem de ‘çarkıfelek’ olduğu, bu nedenle yarışmacı Serpil Kanak’a yöneltilen iki cevaplı sorunun yanlış olduğu kaydedildi.

 

Kaynak: Radikal

Mars'ın Mavi ''Böğürtlenleri''

Dropleton: Yeni Bir Parçacık Tespit Edildi!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim