Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Zotero Entegrasyonu

Evrim Ağacı Zotero Entegrasyonu 365
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Zotero, tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir kaynakça düzenleme, gösterim ve paylaşım aracıdır. Zotero'yu kullanarak Evrim Ağacı'nda yayınladığınız içeriklerde kullandığınız kaynakları düzenleyebilir, sıraya sokabilir, gerekli bilgileri derleyebilir ve tek bir tuşla Evrim Ağacı Panel üzerinden yazınızın sonuna ekleyebilirsiniz.

Zotero kullanarak, özellikle 10'dan fazla kaynağı olan yazılarınızın kaynakçasını etkili ve çok daha hızlı bir şekilde EA Panel'e girebilirsiniz.

Zotero, üçüncü parti bir yazılım olduğu için detaylarına müdahale edemediğimiz bir araçtır. Bu nedenle, onu en verimli şekilde kullanabilmek için, halihazırda var olan özelliklerini iyi anlamak ve bunları kendi kullanımınıza göre optimize etmeniz, hızınıza hız katacaktır. Bu kısa dökümanda, Zotero kullanımıyla ilgili temel bilgileri ve tavsiyeleri vereceğiz.

Zotero'nun Mac bilgisayarlardaki görünümü.
Zotero'nun Mac bilgisayarlardaki görünümü.

Zotero Nedir, Neler Yapabilir?

Zotero, bir akademik makale, internet sitesi, blog sitesi, akademik tez, gazete, vb. siteden başlık, yazar isimleri, yayın tarihi, özet gibi bilgileri tek bir tıkla alıp, Zotero kütüphanenize kaydetmenizi sağlar. Böylece bir kaynağa ait bilgileri EA Panel'e tek tek, elle girmenize gerek kalmaz.

Bunu yapabilmek için, öncelikle Zotero'yu bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak güncel sürümüne ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Ayrıca hızlı kullanım için, Zotero ile birlikte tarayıcı eklentisini de mutlaka indirmenizi tavsiye ederiz. Bunun için de buradaki "connector" eklentisini tarayıcınıza kurabilirsiniz.

Zotero'yu kullanabilmek için bir hesap açmanıza gerek yoktur; ancak hesap açarsanız, birden fazla bilgisayardaki Zotero kütüphanenizi senkronize etmeniz mümkün olacaktır. Bulutta saklayabileceğiniz verilerin 300 MB sınırı bulunmaktadır; ancak bu, yüzlerce makalenin kaynakça bilgisini rahatlıkla bulutta saklamanızı mümkün kılacaktır. Kendi bilgisayarınızda ise bilgisayarınızın hafızası boyunca veri saklayabilirsiniz; bu 300 MB limiti sadece bilgisayarlar-arası paylaşılacak olan içerikler içindir. Eski kaynakları silerek yer açabilirsiniz.

Nasıl Kullanabilirsiniz?

Zotero'nun kullanımı oldukça basittir. Herhangi bir işlem yapmadan önce, bilgisayarınıza indirdiğiniz Zotero yazılımını çalıştırın. Şöyle bir ekran göreceksiniz:

Zotero Ekranı
Zotero Ekranı

Yukarıdaki görselde 1 numaralı kısım, farklı içerikler veya projeler için farklı klasörler ve alt klasörler oluşturmanızı sağlar. Burayı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. 2 numaralı kısım, 1 numaralı kısımda seçtiğiniz klasör altında kaydedilmiş tüm kaynakları gösterir. 3 numaralı kısım ise, 2 numaralı kısımda seçtiğiniz herhangi bir kaynağa dair bilgileri gösterir.

Bizim tavsiyemiz, Evrim Ağacı için bir klasör oluşturup, bir yazının kaynaklarını EA Panel'e atıp, yazıyı yayına aldıktan sonra Zotero'dan silmektir. Böylece tek bir klasörü sürekli bu iş için kullanabilirsiniz ve 300 MB bulut sınırını asla geçmezsiniz. Ancak dilerseniz, her yazı için ayrı klasör oluşturup, her birini ayrı ayrı da saklayabilirsiniz. İleride kendi yazılarınızın kaynaklarını Zotero ile düzenlemek isterseniz, bunlar eliniz altında olacaktır. Tamamen size kalmış.

Bir gözünüz her zaman 3 numaralı kısımda olsun. Bu kısımdaki eksikleri doğrudan Zotero'da, elle tamamlayabilir veya değiştirebilirsiniz. Bu sayede kaynaklarınızın EA Panel'e doğru aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Zotero'nun neye benzediğini anladıktan sonra, lütfen şu adımları takip edin:

İlk olarak, kullanmak istediğiniz kaynağı internette bulun. Örneğin bir makale ise, şu şekilde makalenin ana sayfasını açın. Sayfanın mutlaka tamamen yüklenmesini bekleyin. Bunun için sekmenin üzerindeki dolma işaretinin sonlandığından emin olabilirsiniz.

İlk Adım: Kaynağınızın sayfasını açın.
İlk Adım: Kaynağınızın sayfasını açın.

Sonrasında, Google Chrome tarayıcınıza eklediğiniz "connector" eklentisine tıklayın. Bu eklentinin görünümü, içinde bulunduğunuz sitenin Zotero tarafından nasıl algılandığına (makale mi, site mi, tez mi, vs.) göre değişecektir. İkonun değişmesi sizi şaşırtmasın.

İkinci adımda, Zotero'nun Chrome eklentisine tıklayın.
İkinci adımda, Zotero'nun Chrome eklentisine tıklayın.

Buna tıkladığınızda, Zotero'nun gerekli bilgileri aldığını gösteren ufak bir pencere göreceksiniz. Hatta orada (veya ikona tekrar tıklayarak), alınan kaynakçanın Zotero'da hangi klasörde saklanmasını istediğinizi belirtebilirsiniz.

Bu ufak pencereden, bu kaynağı Zotero'nun hangi klasöründe saklamak istediğinizi belirtebilirsiniz.
Bu ufak pencereden, bu kaynağı Zotero'nun hangi klasöründe saklamak istediğinizi belirtebilirsiniz.

İşte bu kadar! Artık kaynağa dair bilgiler Zotero'ya kaydedildi. Hatırlayacak olursanız, Zotero'da bunlar 2 numaralı kısımda görülecektir:

Kaynağımız ortada, kaynağa dair bilgiler ise sağda gösterilmektedir.
Kaynağımız ortada, kaynağa dair bilgiler ise sağda gösterilmektedir.

Zotero'nun aldığı bilgilerde, size gereken bilgilerden eksik olan varsa (örneğin yazar adı, yayın tarihi, vb. hatalı alındıysa), burada düzeltmeler yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, düzeltmek istediğiniz kısma tıklayıp değişiklik yapmak. Örneğin yukarıda yazar adları açık alınmış, Evrim Ağacı'ndaki kaynakça sisteminde ise isimlerinin sadece ilk harfleri gerekiyor. Bunu Zotero'da düzeltelim:

Dilediğiniz düzeltmeleri burada yapabilirsiniz. Enter tuşuna bastığınızda, yaptığınız değişiklikler anında kaydolacaktır.
Dilediğiniz düzeltmeleri burada yapabilirsiniz. Enter tuşuna bastığınızda, yaptığınız değişiklikler anında kaydolacaktır.

Bu şekilde dilediğiniz kadar kaynağı Zotero'ya ekleyebilirsiniz.

Kaynakçanızı Zotero üzerinde oluşturduktan sonra, bu kaynakçayı EA Panel'e iki ayrı şekilde aktarmanız mümkündür:

1. Kopyala-Yapıştır Yöntemi

Bu yöntem en basit olanıdır. Ancak bunu kullanabilmek için, şu basamakları takip ederek tek seferlik bir ayar yapmanız gerekmektedir: Edit - Preferences - Export Sekmesi'ne gidip, "Default Format" kısmını CSL JSON seçiniz. Sonrasında OK tuşuyla seçenekleri kaydediniz:

Kopyala-Yapıştır için lütfen CSL JSON seçeneğini bir seferlik seçtiğinizden emin olunuz.
Kopyala-Yapıştır için lütfen CSL JSON seçeneğini bir seferlik seçtiğinizden emin olunuz.

Bu noktadan sonra yapmanız gereken tek şey, yazıya eklemek istediğiniz tüm kaynakları Zotero ana ekranında seçmektir. Bunu, CTRL+A tuş kombinasyonu (Mac kullanıcıları için CMD+A) veya CTRL (Mac için CMD) tuşuna basılı tutarak tek tek istediğiniz kaynakları seçmek şeklinde yapabilirsiniz:

Yazınıza eklemek istediğiniz kaynakları seçiniz.
Yazınıza eklemek istediğiniz kaynakları seçiniz.

Sonrasında, CTRL+SHIFT+C tuş kombinasyonuna basınız (Mac kullanıcıları için CMD+SHIFT+C).

Daha sonra EA Panel'de yazınızın sonuna gidip, Zotero'dan Yapıştır tuşuna basınız:

Çıkan açıklamayı dikkatle okuyunuz: Eğer yazınız içinde halihazırda kaynaklar varsa, bu kaynaklar silinecek ve yerine Zotero'dan gelen yeni kaynaklar eklenecektir!

Sorun yoksa, OK tuşuna basarak devam edin. Ve işte: Bütün kaynaklarınız geldi!

2. İçe Aktarma Yöntemi

Bu yöntem birazcık daha uzun, ancak bundan haberdar olmak, JSON sistemine hakim olan kişilerin kendi yöntemlerini geliştirmesini sağlayabilir.

Bu yöntemde de kaynakçamızı hazırladıktan sonra, eklemek istediklerimizi seçiyoruz. Ancak sonrasında sağ tıklayıp, Export Items... tuşuna tıklıyoruz:

Çıkan ekranda CSL JSON seçeneğini seçiyoruz ve dosyayı bilgisayarımızın istediğimiz bir kısmına kaydediyoruz. Kaydettiğiniz yeri kolayca bulabileceğinizden emin olunuz. Sonrasında, EA Panel'de yazımızın sonuna gidip, Zotero'dan İçe Aktar seçeneğine tıklıyoruz:

Yine, çıkan uyarıyı dikkatle okuyoruz: Eğer yazınız içinde halihazırda kaynaklar varsa, bu kaynaklar silinecek ve yerine Zotero'dan gelen yeni kaynaklar eklenecektir! Sorun değilse, kaydettiğimiz dosyayı seçiyoruz ve tamam tuşuna basıyoruz.

İşte bitti!

Ekleme Sonrası Yapacaklarınız

Eğer yukarıdaki iki yöntemi başarıyla uygulayabilirseniz, kaynaklarınızı görüyor olmalısınız. Bizim örneğimizde, gelen kaynaklarda düzeltilmesi gereken yerler var: İsimlerin sadece baş harflerinin alınması, yazar adlarının genel olarak kontrol edilmesi (bir noktada sitenin adı yazar adı olarak gelmiş mesela), yayın yıllarının doğruluğunun kontrolü, her bir içerikte URL'nin var olup olmadığı, internet sitesi varsa site isimlerinin doğru yazılıp yazılmadığı gibi faktörlerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu noktada, bazı tavsiyelerimiz olacak:

Tavsiyelerimiz

Zotero, her sitede ve kaynakta eşit başarı ile çalışamamaktadır. Dolayısıyla ister Zotero'ya kaynağı ekleme sırasında doğrudan Zotero üzerinden, isterseniz de Zotero'dan EA Panel'e aktardıktan sonra panel üzerinde bütün girdileri gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Bu süreci hızlandırmak adına, bugüne kadar test ettiğimiz kaynaklar için tavsiyemiz şudur:

Akademik Makaleler İçin:

 • Science Direct neredeyse her zaman kusursuz bir şekilde çalışmaktadır.
 • Birçok jurnalin kendi sitesi (örneğin PLOS One, PNAS, vb.) tamamen isabetli bir şekilde çalışmaktadır.
 • NCBI PubMed pek düzgün çalışmamakta; alternatif sitelere yönelmenizi tavsiye ederiz. Bunun yerine kaynağınızı NCBI veritabanındaki makalelerin altındaki LinkOut kısmında listelenen Highwire veya Wiley gibi bir dış kaynaktan almak daha isabetli sonuçlar vermektedir.
 • Wiley'in çalışma oranı %50-50 civarındadır.

Kitaplar İçin

 • Amazon ve Google Books, neredeyse her zaman kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Ancak lütfen bilgilerin eksiksiz girildiğini kontrol ediniz (örneğin "yayın yılı" kimi zaman alınamamaktadır).

İnternet Siteleri İçin

Zotero'nun en büyük problem yaşadığı kaynakça tipi internet siteleri. Bu tip kaynaklarda neredeyse her kaynak bilgisinde hata oluşma ihtimali var; dolayısıyla Zotero'yu internet siteleri için kullanacak olursanız lütfen dikkatli olun.

İnternet sitelerinde özellikle yazar adı hatalı veya eksik gelebilmektedir. Yayın tarihi neredeyse hiçbir zaman doğru alınamamaktadır. Site ismi Zotero'dan alınmamakta, sitenin URL bağlantısından sistemimiz tarafından çıkarsanmaktadır. Bu çıkarımın hatası, sadece ilk harfi büyük yazıp, diğer tüm harfleri birleşik yazmasıdır. Dolayısıyla site isimlerini okunur düzeye getirmek sizin sorumluluğunuz olacaktır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2020 00:05:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7699

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bilgi
Cinsiyet
Balıklar
Darwin
Yemek
Evrenin Genişlemesi
Doğum
Evrimsel Biyoloji
Uçma
Kelebek
Kitap
Hominid
Moleküler Biyoloji
Entropi
Tutarlılık
Çocuk
Canlılık Cansızlık
Hafıza
Nöron Hücresi
Sosyal Mesafelendirme
Alkol
Şempanzeler
Renk
Yok Oluş
Aslan
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlık, doğru teknolojileri tamamen yanlış amaçlar uğruna edinmektedir.”
Buckminster Fuller
Geri Bildirim Gönder