Paylaşım Yap

Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü'ne Nasıl Terim Eklenir?

Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü'ne Nasıl Terim Eklenir? Flickr
6 dakika
195

Bu dökümanda, Evrim Ağacı'nın Bilim Sözlüğü'ne nasıl yeni terim ekleyeceğinizi anlatacağız.

İlk olarak, Evrim Ağacı'nda yazar yetkileriniz olduğundan ve yazar profilinizi biyografi ve fotoğrafınızla birlikte tamamladığınızdan emin olunuz. Kullanıcı profilinizdeki "Hakkında" kısmı, sizin profilinizde gözükecek biyografinizdir. Ayrıca Evrim Ağacı Yönetimi'ne 220 vuruşluk (boşluklar dahil) bir "yazar biyografisi" vermeniz gerekmektedir. Bu biyografi, Evrim Ağacı'nda ürettiğiniz bütün içeriklerin sonundaki yazar bilgileri kısmında çıkacaktır.

Evrim Ağacı'nda yazar yetkilerinizin verildiğini öğrendikten sonra, siteye yeni bir girdi yapmak için, Yönetim Paneli'ni kullanabilirsiniz. Bu panele gitmek için: https://evrimagaci.org/panel

Panel'e girdikten sonra, sol menüden "İçerikler" sekmesini seçeceksiniz.

Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nde
Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nde "İçerikler" sekmesine tıklayınız.

Buradan, "İçerik Ekle" tuşuna basarak içerik ekleme kısmına gidebilirsiniz:

İçerik Ekle tuşuna basarak yeni içerik ekleme paneline gidebilirsiniz.
İçerik Ekle tuşuna basarak yeni içerik ekleme paneline gidebilirsiniz.

Karşınıza gelen ekranı kullanarak yeni girdi girmeye başlayabilirsiniz.

İçerik ekleme paneli genel olarak epey açıklayıcı olacak şekilde düzenlendi; ancak burada, Sözlük Terimi girdisi yapmaya özel bilgileri vereceğiz.

İçerik Ekle Kutuları

Yeni bir içerik girerken en önemli iki kutu, "Başlık" ve "İçerik Özgünlüğü/Tipi" kutusu. Ancak Sözlük girdileri için Başlık kutusunun herhangi bir işlevi yok; herhangi bir başlık belirlemenize gerek yok, boş bırakabilirsiniz.

Başlık ve İçerik Tipi en önemli iki kısım. Sözlük için
Başlık ve İçerik Tipi en önemli iki kısım. Sözlük için "Başlık" kısmı boş bırakılacak; İçerik Tipi ise doğru seçilmeli!

İçerik Tipi ise çok önemli, her seferinde doğru seçmeniz kritik öneme sahip: Sözlük girdisi yapacağımız için, her girdide orada "Sözlük" opsiyonunu seçeceğiz.

Başlık boş bırakılacak, İçerik Tipi mutlaka
Başlık boş bırakılacak, İçerik Tipi mutlaka "Sözlük" seçilecek.

Sözlük opsiyonunu seçince, iki yeni kutu açılacak. Bunlar, terimlerin Türkçe ve İngilizce karşılıkları. Yardımcı olsun diye ufak bilgi kutucukları da var, bunlar "i" ile işaretlenmiş, üzerine gelerek bilgi alabilirsiniz. Mesela ilkine "Evrim", ikincisine "Evolution" gireceğiz. Bu terimleri girerken, NASA gibi özel kısaltmalar haricinde, terimin sadece ilk harfini büyük yazdığınızdan emin olunuz. Bu arada içerik tipini "Sözlük" seçince, en tepedeki "Başlık" kutusunun grileştiğini ve Türkçe terimin otomatik olarak Başlık kısmına da girildiğini göreceksiniz. Sözlük girdilerinde ekstra başlık girmenize gerek olmaması bundan.

Terimin Türkçe ve İngilizcesini, ilk harfi büyük olacak şekilde giriniz. Türkçe terimin otomatik olarak başlık seçildiğine dikkat ediniz.
Terimin Türkçe ve İngilizcesini, ilk harfi büyük olacak şekilde giriniz. Türkçe terimin otomatik olarak başlık seçildiğine dikkat ediniz. "i" harfi ile işaretlenmiş bilgi kutularından ek bilgi alabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Görsel

Bir sonra karşımıza çıkan kutu "Öne Çıkarılan Görsel" kutusu. Burada zaten detaylıca bilgiler verilmiş halde, lütfen bunları dikkatle okuyunuz.

Girdiğiniz terimin içeriğini veya konusunu yansıtan bir görsel seçebilirsiniz. Bu görsel, sitede başlığın arkasındaki büyük görsel olarak gösterilecek. Eğer hiçbir görsel seçmezseniz, varsayılan Evrim Ağacı görseli kullanılacaktır. Görsel seçimi zorunlu değildir; ancak görsel seçerek daha etkileyici ve çekici bir girdi üretebilirsiniz.

Girdinizi daha da zenginleştirmek için Öne Çıkarılan Görsel seçebilirsiniz.
Girdinizi daha da zenginleştirmek için Öne Çıkarılan Görsel seçebilirsiniz. "Görsel Seç" butonuyla görselinizi seçip, sonra yakınlaştırma ve çerçeveleme ayarlarını yaptıktan sonra "Görseli Kaydet" tuşuna basarak son halini kaydetmeyi unutmayınız. Hiçbir düzenleme yapmazsanız da "Görseli Kaydet" tuşuna basmanız gerekmektedir. Eğer hiçbir görsel seçmeyecek olursanız veya "Görseli Kaydet" tuşuna basmayı unutrsanız, Evrim Ağacı'nın varsayılan görseli gösterilecektir.
Görselinizi seçtikten sonra Görseli Kaydet tuşuna bastığınızda
Görselinizi seçtikten sonra Görseli Kaydet tuşuna bastığınızda "Yüklendi" mesajını göreceksiniz. Ayrıca görselinizi aldığınız sitenin ismini ve görselin orijinaline giden bir bağlantıyı eklemeyi sakın unutmayın.
Seçtiğiniz Öne Çıkarılan Görsel, sitede bu şekilde gözükecektir.
Seçtiğiniz Öne Çıkarılan Görsel, sitede bu şekilde gözükecektir.

Yazı Editörü

Öne Çıkarılan Görsel'i de belirledikten sonra, Yazı Editörü kısmına geliyoruz. Bu editör, girdimizin ne olduğunu izah edeceğimiz yer. Yani terimin açıklaması bu editöre girilecek. Temel metin düzenleyici fonksiyonlarını kullanabilir, YouTube, Twitter, Facebook ve Instagram'dan içerik gömebilirsiniz. Eğer matematiksel formül kullanmanız gerekirse, bunu TeX formatında girmeniz gerekmektedir.

Terimin açıklamasını buraya giriniz. Açıklamanın ne kadar detaylı olacağını belirlemek yazar olarak size kalmıştır. Formüller girmek isterseniz, formülleri TeX formatında girmeniz gerekmektedir.
Terimin açıklamasını buraya giriniz. Açıklamanın ne kadar detaylı olacağını belirlemek yazar olarak size kalmıştır. Formüller girmek isterseniz, formülleri TeX formatında girmeniz gerekmektedir.

Önizleme

Evrim Ağacı'nda şu anda içerik önizlemesi yapılamamaktadır; bunun üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Ancak metin editörümüz, "Ne Görüyorsan Onu Alacaksın" (WYSIWYG) tipi bir editördür. Dolayısıyla editör içinde gördüğünüz tüm boşluklandırmalar, kalın yazımlar, vb. düzenlemeler ön sitede de aynen o şekilde gözükecektir. Dolayısıyla ekstra boşluklar bırakmadığınızdan ve içeriğinizin derli toplu olduğundan emin olunuz.

Kaynaklar ve İleri Okuma

Eğer bu terimin girilmesinde kullandığınız bir kaynak varsa, bunu bir sonraki kısım olan Kaynaklar ve İleri Okuma sekmesine girebilirsiniz.

Kaynaklarınızı lütfen eksiksiz ve doğru bir şekilde giriniz. Yazar adını nasıl gireceğinizi
Kaynaklarınızı lütfen eksiksiz ve doğru bir şekilde giriniz. Yazar adını nasıl gireceğinizi "i" şeklinde gösterilen bilgi kutusuna bakarak öğrenebilirsiniz.

Kategori ve Etiket

Bir sonraki aşamamız, Kategori ve Etiket kısmı. İçerik Tipi olarak "Sözlük" opsiyonunu seçtiğiniz için zaten otomatik olarak bir kategori ve etiket geldiğini göreceksiniz. Ancak bu yeterli değildir. Kendi teriminize uygun bir kategori seçmeli ve doğru şekilde etiketlendirme yapmalısınız. Örneğin "evrim" terimini "Evrimsel Biyoloji" kategorisine koyabiliriz.

Lütfen girdinize uygun bir kategori belirleyiniz. Terimi birden fazla kategoriye ekleyebilirsiniz; ancak bir kategorinin daha üst kategorisine tekrar eklemenize gerek yoktur.
Lütfen girdinize uygun bir kategori belirleyiniz. Terimi birden fazla kategoriye ekleyebilirsiniz; ancak bir kategorinin daha üst kategorisine tekrar eklemenize gerek yoktur.

Etiketlendirme için de teriminizle ilişkili tüm etiketleri seçiniz. Seçtiğiniz kategoriye bağlı olarak otomatik bazı etiketler gelebilir; bu etiketleri gözden geçirip gereksiz olanları eleyiniz.

Lütfen terimi tam olarak yansıtan en az 3 etiket giriniz. Mümkünse 5, hatta 10 etiket girebilirsiniz.
Lütfen terimi tam olarak yansıtan en az 3 etiket giriniz. Mümkünse 5, hatta 10 etiket girebilirsiniz.

Etiket seçiminde sistem şu şekilde çalışmaktadır: Etiket olarak eklemek istediğiniz sözcüğü girmeye başladığınızda, kutu size o harflerle uyuşan, halihazırda var olan etiketleri gösterecektir. Eğer aradığınız etiket bunlardan birisiyse, lütfen mouse ile bu öneriyi seçiniz veya klavyenizdeki ok tuşlarını kullanarak bu öneriye gelip, Enter tuşuna basınız. Eğer girdiğiniz terim, halihazırda var olan hiçbir etiket ile eşleşmediyse, terimi eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra Enter tuşuna basarak veya Ekle tuşuna basarak bu yeni etiketi sisteme ekleyiniz. Eğer halihazırda bir etiket varsa ve siz, onu seçmeden, sanki yeni bir etiket eklemeye çalışıyormuş gibi Ekle tuşuna basarsanız, sistem bu etiketin halihazırda var olduğu konusunda sizi uyaracaktır. Tek yapmanız gereken, öneriyi seçmektir.

Katkı Sağlayanlar ve Notlar

Bu kısım çoğu zaman size gerekmeyecektir; ancak söz konusu girdiyi yapmanızı mümkün kılan bir diğer Evrim Ağacı yazarı, görsel düzenleyicisi, vb. gönüllüsü varsa, bu kişiye de kredi vermeniz mümkündür. Bunun için Katkı Sağlayanlar kısmından kişinin ismini giriniz ve rolünü seçiniz. Yoksa, bu kısmı atlayınız.

Notlar kısmı, Evrim Ağacı'nın özgün içerik denetleme sistemiyle ilgilidir. Bir içerik her kaydedildiğinde, taslağa alındığında, güncellendiğinde ayrı bir "versiyon" olarak kaydedilmektedir. Bu versiyona özgü kendinize veya editöre iletmek istediğiniz bir mesaj varsa, buraya not olarak girebilirsiniz. Bu notu sizden ve editörlerden başka kimse göremeyecektir.

Sonuç

Ve nihayet geldik sona... Her şeyin eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra, iki seçeneğiniz bulunuyor: Taslak Olarak Kaydet veya Editöre Gönder. Eğer içeriğiniz henüz tamam değilse ve çıkmanız gerekiyorsa, daha sonradan devam etmek üzere içeriğinizi "Taslak Olarak Kaydet" tuşuyla kaydedebilirsiniz. Eğer her şey tamamsa, Editöre Gönder diyerek editöre gönderebilirsiniz.

Evrim Ağacı'nda hiçbir içerik editör onayından geçmeksizin yayına alınamamaktadır. Dolayısıyla editörlerimiz içeriğinizi onayladıktan sonra yayına alacaklardır. Evrim ile ilgili sözlük girdisini bir örnek olarak görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İşte bu kadar!

Yeni içeriğinizi tebrik ederiz. Eğer bir sorunuz olursa, editörlerimize ulaşmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Evrim Ağacı'na ve Türkiye'de bilimin ilerleyişine yaptığınız her türlü katkı için yürekten teşekkür ederiz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
2
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/03/2023 04:27:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7507

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Akış
İçerikler
Sosyal
Gündem
Güneş
Depresyon
Koaservat
Gerçek
Çin
İfade
Rna
Yapay
Mavi
Besin
Çiçek
Sahte
Samanyolu Galaksisi
Fotoğraf
Antik
Yangın
Fizik
Hızlı
Oyun Teorisi
Gezegen
Santigrat Derece
Dişler
Yüksek
Ergen
Çağ
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü'ne Nasıl Terim Eklenir?. (13 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 27 Mart 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7507
Bakırcı, Ç. M. (2018, December 13). Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü'ne Nasıl Terim Eklenir?. Evrim Ağacı. Retrieved March 27, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7507
Ç. M. Bakırcı. “Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü'ne Nasıl Terim Eklenir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Dec. 2018, https://evrimagaci.org/s/7507.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü'ne Nasıl Terim Eklenir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 13, 2018. https://evrimagaci.org/s/7507.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.