Evrendeki Çoğu Yıldız Yaşanabilir Gezegene Sahip!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerin meraklıları şu sıralar heyecan verici günler geçiriyor. Uzun zamandır beklenen, NASA’ya ait Kepler Teleskobu'nun keşifleri sonunda açıklandı ve Güneş Sistemi'mizin dışında 700’den fazla "Yeni Dünya"nın var olduğu doğrulandı. Gerçekten heyecan verici!  Fakat bu haber sadece bir gün sonra biraz değiştirildi. Uzun yıllar boyunca astronomlar tarafından keşfedilen birçok ‘Süper Dünya’ (boyut olarak bizim Dünya'mızdan büyük Neptün’den küçük) , yıldızlarıyla arasında yaşanabilir bölge uzaklığında (tıpkı Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık gibi) olsa da aslında pek de konuksever olmayabilir. 

Fakat dış gezegenler hakkındaki yeni haberler, dünyamız dışında da hayat olabileceği iddialarını destekler nitelikte. Yeni bir çalışma, güneş sistemimizin dışında bulunan ve potansiyel olarak üzerinde yaşanılabilir gezegenlerin düşünülenden daha fazla sayıda olabileceğini gösteriyor.

Araştırmanın uluslararası astronomlardan oluşan yazar ekibi Güney Avrupa Gözlem Evi’ne ait Yüksek Hassasiyetli Dikey Gezegen Hızı Araştırıcısı (HARPS) ve Ultraviyole ve Görsel Echelle Spektrografı (UVES) tarafından yapılan iki gezegene ait gözlem verilerini bir araya getirip analiz ettiler. Elde edilen verilere ileri istatiksel teknikler uygulayan ekip, en az bir adet düşük kütleli (Dünyamızdan 10 daha hafif) uzak gezegene ev sahipliği yapan, kızıl cüce adı verilen özel bir yıldız türü keşfettiler. Bilim insanları evrende çok sayıda yaşanabilinir gezegen olduğunu bekliyordu fakat her bir kızıl cücenin etrafında en az bir tane bu tip gezegen bulmak onları şaşırttı. Bu beklenmedik bir şeydi çünkü kızıl cüceler, gezegenlere ev sahipliği yapmak konusunda çok verimli olamıyorlardı. Bazı tahminlere göre evrendeki tüm yıldızların dörtte üçü kızıl cüce.

Fakat keşifler bu kadarla sınırlı değil: Kırmızı cücelerin yörüngesinde bulunan uzak gezegenlerin yaklaşık dörtte biri yıldızlarından ‘yaşanılabilir bölge’ uzaklığında. Yani temel olarak rastgele 16 adet kırmızı cüce yıldızı seçildiğinde bunlardan 12 tanesi yörüngesinde hafif kütleli bir uzak gezegen barındırıyorsa bu 12 tane gezegenden 3 tanesi yaşanılabilir şartlara sahip. Bundan 25 yıl önce uzak gezegenlerin sadece bir teori olduğunu düşünürsek bu sonuçlar hiç de fena değil. Bununla ilgili çalışma yakında The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlanacak.

Bütün bu haberler yeterli değilse başka gelişmelerden de bahsedelim, makalede 8 yeni uzak gezegenin keşfedildiği, bunlardan 3 tanesinin de güneşlerinden ‘yaşanabilir bölge’ uzaklığında bulundukları duyuruldu. Keşfedilen kırmızı cücelerin yörüngesindeki bütün gezegenler Dünyamıza benzer özelliklere sahip. Bu gezegenler güneşlerine 15 ile 80 ışık yılı uzaklıkta ve ayrıca 2 haftayla 9 yıl arasında değişen yörüngesel döngülere sahipler. Araştırmacılar ayrıca daha önceden varlıkları şüpheli olan 2 yeni uzak gezegenin daha varlıklarını onayladılar. 10 tane varlığı onaylanmamış üzerinde daha fazla çalışılması gereken potansiyel gezegenler de duyurulanlar arasında. 

Tüm bu buluşlar uzak gezegen avcıları için verimli bir bakış açısı sağlayabilir. Gelişen güçlü teknolojik aletleri ve analiz teknikleriyle astronomlar bütün dikkatlerini kırmızı cüce sistemlerini resmi olarak saymaya vermiş durumdalar. Bu arayışlar her zaman garanti sonuçlar vermeyecek olsa da belki de ileride uzay gibi büyük bir yerde yaşanabilir bir gezegen bulacağız. Bu her zaman nereye bakacağımızı bilmemiz için bize yardım edecek.


Görsel: D. Aguilar/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Kaynak: Bu yazı Discover Magazine sitesinden çevrilmiştir.

Steve Irwin'in Son Sözleri...

Aradan Geçen 30.000 Yıldan Sonra, Dev Virüs Yeniden Güçleniyor!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim