Tüm İlanlar
Staj
Burs
Lisansüstü Eğitim
Makale Çağrısı (CFP)
Yazı Yarışması
Araştırma Anketi
Yeni Araştırma Anketi
Ücretsiz19 Ekim
Bersu Aykutlu
Bersu Aykutlu İlanı Ekleyen
Ebeveyn Sharenting Ölçeği Araştırmamıza Katılın!
19 Ekim 2021 15:01 - 26 Ekim 2021 23:59

Merhaba,

Ben Psikolog Bersu Aykutlu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji bölümü lisans arkadaşlarım Tarık Kaya, Ahmet Hoşgör ve Şevval Tataroğlu ile birlikte Doç. Dr. Yeliz Kındap Tepe danışmanlığında yürüttüğümüz çalışmada "ebeveynlerin" katılımına ihtiyaç duymaktayız. Araştırmanın amacı, ebeveynlerin sharenting (çocuklarının fotoğraf, video, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerini herhangi bir sosyal medya platformunda çocuklarından izin almaksızın paylaşan ebeveynlerin güncel bir davranış pratiği) olgusuna dair tutumlarını incelemeye yöneliktir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp araştırmamıza katılarak bize destek olabilirsiniz. Değerli yardım ve katkılarınız için teşekkür ederiz. 

Devamını Göster
Ebeveyn Sharenting Ölçeği Araştırmamıza Katılın!
Araştırma Anketi
İstanbulÜcretsiz8 Eylül
Esin Çalışkan
Esin Çalışkan İlanı Ekleyen
Engellilik ve Toplumsal Cinsiyet - TÜBİTAK Araştırmamıza Katılmak İster misiniz?
08 Eylül 2021 17:36 - 31 Ekim 2021 23:59

Merhaba ben İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Esin Çalışkan.

Bu projenin ne olduğundan bahsetmek istiyorum:

TÜBİTAK tarafından destek almış 220K131 Numaralı bir araştırma projesi. Projede engeli olmayan ve ortopedik engeli olan bireylerin sosyal karşılaştırma düzeylerini yordayan değişkenler incelenmekte. Odağımız, engeli olma ve cinsiyet değişkenleri üzerinden benlik algılarının ve bunu etkileyen faktörlerin karşılaştırılması.

Araştırma ekibini oluşturan ben ve arkadaşlarım kimler derseniz:

Projede İstanbul Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Göklem Tekdemir, Uzm. Psikolog Nagihan Sadıklar, Psikolog Derya Şimşek yürütücü; Çağla Aktaş, Esin Çalışkan, Banu Bilir ve Dilan Ağgez yardımcı araştırmacı olarak görev yapıyor. Ekibimiz psikoloji alanında öğrenim gören/görmüş kişilerden oluşuyor gördüğünüz gibi.

Amacımız ise, engeli olma durumuna eklediğimiz cinsiyet değişkeni ile; toplumsal cinsiyet ve engellilik gibi iki büyük başlığın kesişim alanlarını çıkarabilmek, etkili politikaların geliştirilmesi adına kapsamlı bir değerlendirme sunabilmek ve kişisel deneyimlere odaklanabilmek.

Katılım linki: https://forms.gle/1JTK7zgRgCcwXXkJA

Kimler gönüllü olabiliyor:

18-65 yaş arasında olan, İstanbul’da ikamet eden ve ortopedik engele sahip olan herkes. Başka kriter bulunmamaktadır.

Bu araştırmadan elde edilecek tüm bilgiler araştırma amacı ile kullanılacak ve tamamen gizli tutularak üçüncü şahıslarla paylaşılmayacak elbette. Çok teşekkürler!

Devamını Göster
Engellilik ve Toplumsal Cinsiyet - TÜBİTAK Araştırmamıza Katılmak İster misiniz?
Araştırma Anketi
AnkaraÜcretsiz3 Eylül
Au Baum
Au Baum İlanı Ekleyen
Beyin Görüntüleme Çalışmamıza Katılmak İster Misiniz?
03 Eylül 2021 16:52 - 01 Ocak 2022 23:59

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji ve Sinirbilim Anabilim Dalı'nda yürütülen, TÜBİTAK destekli sinirbilim çalışmamıza 18-35 yaş arası gönüllüler arıyoruz. 

İlk aşaması online anket, ikinci aşaması epigenetik (bilişsel test ve tükürük örneği) ve üçüncü aşaması beyin görüntüleme (fMRI) içeren projemizin istediğiniz aşamalarına katılabilirsiniz.

Üç aşamayı da tamamlayan katılımcılara 50 TL ödeme yapılacaktır.

Detaylı bilgi ve katılım için: https://t.co/ioFFuteUi3

Devamını Göster
Beyin Görüntüleme Çalışmamıza Katılmak İster Misiniz?
Araştırma Anketi
İstanbulÜcretsiz2 Eylül
Emre Avcı
Emre Avcı İlanı Ekleyen
İnsan Bağırsak Mikrobiyotası Analizi Araştırmasına Katılın!
02 Eylül 2021 11:43 - 06 Eylül 2021 17:00

Merhaba, ben İstanbul Üniversitesi Genetik bölümü yüksek lisans öğrencisi Emre Avcı. Tezim için yürüttüğümüz çalışma İnsan Bağırsak Mikrobiyotası üzerinedir. İBM'yi kısaca anlatacak olursak;

İnsan Mikrobiyotası, insan vücudunun üzerinde ve içinde yaşayan birçok mikrobiyal topluluktan oluşan kompleks bir yapıdır, en yoğun olarak bağırsakta bulunur ve İnsan Bağırsak Mikrobiyotası (İBM) olarak adlandırılır. İBM'nin insan sağlığı üzerine etkileri oldukça fazla olmakla birlikte ülkemizde bu alanda yapılmış çalışmalar sınırlıdır ve her araştırma literatür açısından öneme sahiptir.

Yüksek lisans tez çalışmam için aşağıda belirtilen özelliklere sahip gönüllüler aramaktayım, gönüllülere herhangi bir işlem uygulanmayacak sadece dışkı örneği alınıp Yeni Nesil Dizileme yöntemiyle İBM analizi yapılacaktır.

Gönüllülerde aranan özellikler;

- Gönüllülerin 25 yaşında erkek bireyler olmaları gerekmektedir.

- Gönüllüler 20-24.9 vücut kitle indeksine sahip bireylerden oluşmalıdır.

- Gönüllüler herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan, kronik hastalığı olmayan, herhangi bir ilaç kullanmayan bireylerden oluşmalıdır.

- Gönüllülerin son 4 ayda antibiyotik kullanmamış olmaları gerekmektedir.

Devamını Göster
Araştırma Anketi
Ücretsiz
Elif Dayral
Elif Dayral İlanı Ekleyen
Covid-19 Sürecinde Yetişkinlerin Bazı Değişkenler Açısından İncelenmesi
-

Merhaba, ben Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencilerinden Elif Dayral. Dr. Öğr. Üyesi Ece Varlık Özsoy'un danışmanlığında ve TÜBİTAK'ın 2209-A programı desteği kapsamında Covid-19 sürecinde yetişkinlerin bazı psikolojik değişkenler açısından incelendiği bir çalışma yürütüyoruz. Çalışma için 18 yaş ve üzeri kronik hastalığı olan katılımcılara ihtiyacımız var. Araştırma yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Aşağıdaki linkten araştırmaya katılıp tanıdıklarınızla paylaşırsanız çok sevinirim. Gönüllü katılımınız için şimdiden çok teşekkür ederiz. Araştırmayla ilgili her türlü sorunuz için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster
Araştırma Anketi
MuğlaÜcretsiz13 Temmuz
Serdar Çil
Serdar Çil İlanı Ekleyen
Türkiye’de Podcast Kullanıcılarının İçerik Tüketim Motivasyonları ve Yöntemleri
13 Temmuz 2021 02:50 - 13 Ağustos 2021 23:59

Merhaba,

Bu araştırmada Türkiye'deki podcast dinleyicilerinin profilini çıkartmak ve dinleyicilerin podcast içeriklerini dinleme amaçları ortaya konulmak istenmektedir. Sizden elde edilen tüm bu bilgiler bilimsel bir araştırmada kullanılacaktır. Araştırmaya katılarak çok severek dinlediğiniz podcast içeriklerine de bir anlamda destek olabilirsiniz. Araştırma soruları kimlik belirtecek herhangi bir isim ya da işaret içermemektedir. Yaklaşık 10 dakika sürecek anketimize katılım gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Öğr. Gör. Dr. Serdar ÇİL

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Radyo TV Teknolojileri Programı

Devamını Göster
Lisansüstü Eğitim
İzmirÜcretsiz10 Haziran
Barış Narin
Barış Narin İlanı Ekleyen
Işık Rengi: Bilişsel Performanslar Ve Otonom Sinir Sistemi
10 Haziran 2021 08:00 - 01 Temmuz 2021 12:00

"Farklı Renklerdeki Işıkların Bilişsel Performanslar Ve Otonom Sinir Sistemi Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması" başlıklı doktora tezi çalışmama katılımcı olarak destek sağlamak ister misiniz?

  • 18-30 yaş arası iseniz
  • Nörolojik, psikiyatrik veya kalp hastalığınız yok ise
  • araştırmamız kapsamında 30-60 dakika kadar konuğumuz olarak
  • tamamen ağrısız, zararsız, tehlikesiz olarak gerçekleşek olan
  • 3 farklı renkteki ışık altında bilişsel bir test uygulamasından ibaret olan

araştırmamızın davetlisisiniz.

Not: 1 Temmuz 2021 tarihine kadar pazar hariç her gün katılımcı kabul etme olanağım vardır. Araştırmanın deneyleri için mümkün olan saat aralığı her gün 08.00-12.00 arasıdır.

Devamını Göster
Işık Rengi: Bilişsel Performanslar Ve Otonom Sinir Sistemi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın