Tüm Reklamları Kapat
Tek Tanrılı Dinler Karşısında Kadın

Tek Tanrılı Dinler Karşısında Kadın

Hıristiyanlıkta ve İslamiyette Kadının Statüsüne Karşılaştırmalı Bir Yaklaşım
Kitap
1996
EA Puanı
Puanlanmadı
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Kadının ikinciliğinin doğal kabul edilerek bunun onun bedeninin denetlenmesinin meşru gerekçesi sayılması her üç tek tanrılı dinin ortak özelliği. Bu ortak özellik, tarihsel ve coğrafi olarak üç geleneğin de aşağı yukarı aynı ya da birbirine yakın topraklarda ve benzer maddi koşullarda benzer gereksinimlere yanıt olarak doğup gelişmeleriyle açıklanabilse bile, ilginç olan, bugünkü ifadelerinde de kadınlara ilişkin tutum ve anlayışı odak almaları. Günümüzdeki Protestan ve İslamcı köktendinciliğin de kadının konumu ve denetimi üzerinde yoğunlaştığını ve kendilerini toplumsal cinsiyet ve kadının "doğru" toplumsal rolü aracılığıyla meşrulaştırdıklarını görüyoruz. Karşılaştırmalı yaklaşım, bu konuda da, partikülarizme ve oryantalizme düşülerek dinsel canlanışı salt İslam'a özgü bir olgu olarak görme yanılgısına engel olacak ve köktendinciliğin, İslam'ın "egzotik" alanıyla sınırlı ve anlaşılmaz bir şey olmadığının görülmesine yardım edecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
Kadının ikinciliğinin doğal kabul edilerek bunun onun bedeninin denetlenmesinin meşru gerekçesi sayılması her üç tek tanrılı dinin ortak özelliği. Bu ortak özellik, tarihsel ve coğrafi olarak üç geleneğin de aşağı yukarı aynı ya da birbirine yakın topraklarda ve benzer maddi koşullarda benzer gereksinimlere yanıt olarak doğup gelişmeleriyle açıklan ... Daha fazla göster
Yazar
Fatmagül Berktay
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 1996
Yayınevi
Metis Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 240
ISBN-13 9789753420969
Boyutları 13 x 19,5 cm
Son Baskı Tarihi 2023-01-27
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Fatmagül Berktay, Türk siyaset bilimci, akademisyen ve yazar. Çağdaş siyaset teorisi, Türkiye'nin demokratikleşme sorunsalı; Türkiye'de ve dünyada kadınların durumu ve kadın hareketleri; din ve toplumsal cinsiyet konularında akademik çalışmalar ortaya koydu.
Özet
Önsöz
Giriş: Din, Kadınlar ve Direnme

Birinci Bölüm: Ana Tanrıça'dan "Dölleyici Söz"ün Kudretine
Başlangıçta Ana Tanrıça Vardı
"Dölleyici Söz"ün Kudreti

İkinci Bölüm: Ataerkil Sistemin Ayırt Edici Özelliği:
Kadın Bedeninin Toplumsal Denetimi
Eski Mezopotamya'dan Kaynaklanan Bir Sistem: Ataerkillik
"Beni Kadın Yaratmayan Tanrıya Şükürler Olsun"
Kadınları Peşinden Sürükleyen Bir Din: Hıristiyanlık
Eksiksiz ve Mutlak Bir Tektanrıcılık: İslamiyet

Üçüncü Bölüm: İnsanı Kendisine Karşı Bölen Kutuplaşma:
Ruh-Beden Karşıtlığı
Batı Felsefesinde Ruh-Madde İkiliği
İslamiyet'in Bedene Yaklaşımı Farklı mı?

Dördüncü Bölüm: Bugünkü Köktendinci Yükselişin de Odağı:
Kadının Konumu ve Denetimi
Dinde Kadınlara Çekici Gelen Nedir?
Amerika'da Köktendincilik: Liberalizme Karşı Bir Meydan Okuma
İran'da Köktendincilik:
Moderniteye Karşı Bir Meydan Okuma

Sonuç: Kendi Adını Koymaya Cesaret Etmek
Notlar
Kaynakça
Önsöz Giriş: Din, Kadınlar ve Direnme Birinci Bölüm: Ana Tanrıça'dan "Dölleyici Söz"ün Kudretine Başlangıçta Ana Tanrıça Vardı "Dölleyici Söz"ün Kudreti İkinci Bölüm: Ataerkil Sistemin Ayırt Edici Özelliği: Kadın Bedeninin Toplumsal Denetimi Eski Mezopotamya'dan Ka ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
gilead enjoyer
@gileadenjoyer
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close