Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap

Sokrates Öncesine Dönüş (Back to the Presocratics)

Başkanlık Konuşması
Yazar: Karl Raimund Popper
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 24
Son Baskı Tarihi 1963-01-01
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Karl Popper (1902-1994), 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden biri olarak kabul edilen bir filozof, eğitimci ve sosyal teorisyendi. Avusturya'da doğdu ve daha sonra Londra Ekonomi Okulu'nda profesör olduğu İngiltere'ye taşındı.

Popper en çok bilim felsefesi üzerine yaptığı çalışmalar ve eleştirel rasyonalizm alanına yaptığı katkılarla tanınır. Bilimsel teorilerin asla kesin olarak kanıtlanamayacağına, ancak ampirik testlerle yanlışlanabileceğine inanıyordu. Yanlışlamacılık olarak bilinen bu fikir, bilim felsefesi ve bilimsel uygulama üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur.

Popper ayrıca siyasi ve sosyal meseleler üzerine kapsamlı bir şekilde yazdı ve totaliterlik ve otoriterliğin önde gelen bir eleştirmeniydi. İfade özgürlüğüne, özgür sorgulamaya ve siyasi muhalefete izin veren açık toplumların, insanlığın ilerlemesi ve mutluluğu için gerekli olduğunu savundu.

Popper'ın en ünlü eserlerinden bazıları "Bilimsel Keşfin Mantığı", "Açık Toplum ve Düşmanları" ve "Varsayımlar ve Çürütmeler"dir. Fikirleri, akademik çevrelerde ve ötesinde geniş çapta tartışılmaya ve tartışılmaya devam ediyor.
Karl Popper (1902-1994), 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden biri olarak kabul edilen bir filozof, eğitimci ve sosyal teorisyendi. Avusturya'da doğdu ve daha sonra Londra Ekonomi Okulu'nda profesör olduğu İngiltere'ye taşındı. Popper en çok bilim felsefesi üzerine yaptığı çalışmalar ve eleştirel rasyonalizm alanına yaptığı katkıla ... Daha fazla göster
Özet
Back to the Pre-Socratics: The Presidential Address
Bu Eseri Raporla
Radyoutube @radyoutube Eseri Ekleyen
5
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Tavsiye
Radyoutube @radyoutube
Tavsiye Eden
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Tavsiye Göster
Sokrates Öncesine Dönüş
5
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close