Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap

Mekânın Üretimi (La Production de l'espace)

Yazar: Henri Lefebvre
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 447
ISBN-13 9789755706764
Boyutları 14,5 x 21,5 cm
Son Baskı Tarihi 2022-11-01
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Henri Lefebvre, 1901 yılında Fransa'da doğdu. Sorbonne'da felsefe eğitimi gördü. 1924 yılında Philosophies topluluğuna katıldı. Oradan tanıdığı Politzer, Friedmann, Nizan gibi düşünürlerle birlikte 1928'de Fransız Komünist Partisi üyesi oldu. 1940'ta Nazilere karşı Direniş'e katıldı. 1958'de Parti'den ihraç edildikten sonra, Strasbourg Üniversitesi'nde sosyoloji hocasıyken Sitüasyonistlerle ilişki kurdu. İlk cildini 1947 yılında kaleme aldığı üç ciltlik Gündelik Hayatın Eleştirisi (çev. Işık Ergüden, 2012, 2013, 2015) başta sessizlikle karşılansa da ilerleyen yıllarda birçok çevrede güçlü bir etki yarattı.

1968 Mayıs olaylarında, isyan dalgasının başladığı Nanterre Üniversitesi'nde öğrencileriyle birlikte ön saflarda yer aldı. Kent ve kentin uğradığı tarihsel dönüşüm ile bunun sınıfsal açılımları üzerine düşünmeye tam da bu dönemde ağırlık verdi. Şehir Hakkı (1968; çev. Işık Ergüden, 2017) ile başlayan bu süreci, kentsel mücadele hareketlerinin tezlerini dayandıracağı Kentsel Devrim (1970; çev. Selim Sezer, 2013), Şehir Hakkı II: Mekân ve Siyaset (1972; çev. Metin Yetkin, 2022) ve Mekânın Üretimi (1974; çev. Işık Ergüden, 2014) gibi üç önemli çalışmayla taçlandırdı.

1991 yılında Paris'te hayata gözlerini yuman Lefebvre mekân konusunu toplumsal analizin, Marksist felsefe ve sol siyasetin gündemine taşıyan ilk düşünürlerdendir; metinlerine son yıllarda giderek daha fazla referans verilmesinin nedeni budur.
SEL Yayınları
Henri Lefebvre, 1901 yılında Fransa'da doğdu. Sorbonne'da felsefe eğitimi gördü. 1924 yılında Philosophies topluluğuna katıldı. Oradan tanıdığı Politzer, Friedmann, Nizan gibi düşünürlerle birlikte 1928'de Fransız Komünist Partisi üyesi oldu. 1940'ta Nazilere karşı Direniş'e katıldı. 1958'de Parti'den ihraç edildikten sonra, Strasbourg Üniversitesi ... Daha fazla göster

Kişiler

Yazar Henri Lefebvre
Çevirmen Işık Ergüden
Bu Eseri Raporla
Yunus Emre Çelik Eseri Ekleyen
1
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla Tavsiye Göster
Mekânın Üretimi
1
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close