Tüm Reklamları Kapat
Mekânın Üretimi

Mekânın Üretimi (La Production de l'espace)

Kitap
2014
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Mekânın Üretimi, büyük dava adamı ve teorisyen Henri Lefebvre'in başyapıtıdır. Mekân üzerine, mekânı düşünen, mekân felsefeleriyle tartışan, mekânın tarih içindeki yolculuğuna dair kavrayıcı ve kapsayıcı bir tarih yazımı sunan ama bütün bunları sosyal ve siyasal pratikle ilişkili bir şekilde yapan, yaparken de felsefeden tarihe, fizikten metafiziğe, psikanalizden sanata, dilbilimden ilahiyata kadar çok birçok disiplini eleştiriye tabi tutan, kendinden önce bir eşi benzeri olmadığı gibi, kendinden sonraki kitaplara da devasa bir alan açan, peşinden koşulacak birçok soru işareti bırakan, 20. yüzyılın en derinlikli, en incelikli, en ustalıklı eserlerinden biridir. Marksizm içinde de ayrıksı ve önemli bir yere sahip olan bu kimi zaman zorlayıcı ancak heyecan verici "proje", yayınlanışından otuz yıl sonra, kent, kentleşme, mekân politikalarının toplumsal, pratik ve politik yönleriyle hiç olmadığı kadar güncel olduğu bu "moment"te Türkçede…

"Mekânın Üretimi'nde Lefebvre, felsefeye olan derin bilgisini, Hegel, Marx, Nietzsche ve Freud üzerine tefekkürlerini, şiirle, sanatla, müzikle ve şenlikle olan tecrübi tesadüflerini, sürrealistler ve sitüasyonistlerle olan ilişkilerini, hem bir düşünce akımı hem de bir siyasal hareket olarak Marksizm'le olan yoğun bağını, hayatın kentsel ve kırsal koşullarına yönelik sosyolojik soruşturmalarını, bütünlüğü ve diyalektik metodu özgün bir şekilde kavrayışını kullanır. Okuyucu bu kitapta yalnızca takip edilecek sayısız düşünce çizgisini değil; ayrıca, yapısalcılığın, eleştirel teorinin ve yapısökümün, semiyotiğin, Foucault'nun beden ve iktidar hakkındaki görüşlerinin ve Sartre'ın varoluşçuluğunun zımni veya üstü kapalı eleştirisini de bulacaktır."
David Harvey
Mekânın Üretimi, büyük dava adamı ve teorisyen Henri Lefebvre'in başyapıtıdır. Mekân üzerine, mekânı düşünen, mekân felsefeleriyle tartışan, mekânın tarih içindeki yolculuğuna dair kavrayıcı ve kapsayıcı bir tarih yazımı sunan ama bütün bunları sosyal ve siyasal pratikle ilişkili bir şekilde yapan, yaparken de felsefeden tarihe, fizikten metafiziğe ... Daha fazla göster
Yazar
Henri Lefebvre
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Fransızca (français)
Orijinal Başlık
La Production de l'espace
Yayınlanma Tarihi
01 Haziran 2014
Yayınevi
Sel Yayıncılık
Son Baskı Sayısı
6
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 447
ISBN-13 9789755706764
Boyutları 14,5 x 21,5 cm
Son Baskı Tarihi 2022-11-01
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Henri Lefebvre, 1901 yılında Fransa'da doğdu. Sorbonne'da felsefe eğitimi gördü. 1924 yılında Philosophies topluluğuna katıldı. Oradan tanıdığı Politzer, Friedmann, Nizan gibi düşünürlerle birlikte 1928'de Fransız Komünist Partisi üyesi oldu. 1940'ta Nazilere karşı Direniş'e katıldı. 1958'de Parti'den ihraç edildikten sonra, Strasbourg Üniversitesi'nde sosyoloji hocasıyken Sitüasyonistlerle ilişki kurdu. İlk cildini 1947 yılında kaleme aldığı üç ciltlik Gündelik Hayatın Eleştirisi (çev. Işık Ergüden, 2012, 2013, 2015) başta sessizlikle karşılansa da ilerleyen yıllarda birçok çevrede güçlü bir etki yarattı.

1968 Mayıs olaylarında, isyan dalgasının başladığı Nanterre Üniversitesi'nde öğrencileriyle birlikte ön saflarda yer aldı. Kent ve kentin uğradığı tarihsel dönüşüm ile bunun sınıfsal açılımları üzerine düşünmeye tam da bu dönemde ağırlık verdi. Şehir Hakkı (1968; çev. Işık Ergüden, 2017) ile başlayan bu süreci, kentsel mücadele hareketlerinin tezlerini dayandıracağı Kentsel Devrim (1970; çev. Selim Sezer, 2013), Şehir Hakkı II: Mekân ve Siyaset (1972; çev. Metin Yetkin, 2022) ve Mekânın Üretimi (1974; çev. Işık Ergüden, 2014) gibi üç önemli çalışmayla taçlandırdı.

1991 yılında Paris'te hayata gözlerini yuman Lefebvre mekân konusunu toplumsal analizin, Marksist felsefe ve sol siyasetin gündemine taşıyan ilk düşünürlerdendir; metinlerine son yıllarda giderek daha fazla referans verilmesinin nedeni budur.
SEL Yayınları
Henri Lefebvre, 1901 yılında Fransa'da doğdu. Sorbonne'da felsefe eğitimi gördü. 1924 yılında Philosophies topluluğuna katıldı. Oradan tanıdığı Politzer, Friedmann, Nizan gibi düşünürlerle birlikte 1928'de Fransız Komünist Partisi üyesi oldu. 1940'ta Nazilere karşı Direniş'e katıldı. 1958'de Parti'den ihraç edildikten sonra, Strasbourg Üniversitesi ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Yunus Emre Çelik
@yunemcel
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close