Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap

Kentbilim İlkeleri

Yazar: Ruşen Keleş
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 237
Boyutları 16 x 23,5 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Ruşen Keleş 1932’de Trabzon’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (SBF) ve Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1965’te doçent, 1971’de profesör oldu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde iki dönem (1971-1975) dekanlık yaptı. ABD ve Japonya’nın çeşitli üniversitelerinde araştırmacı ve konuk öğretim üyesi olarak bulundu. AÜ SBF’de, ODTÜ’de, TODAİE’de, Bilkent Üniversitesi’nde, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde kentleşme, yerel yönetimler, kentsel siyaset, çevre ve konut politikaları gibi dersler verdi. Halen AÜ SBF’de emekli öğretim üyesi olarak derslerini ve akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli dillerde yayınlanmış çok sayıda kitap ve makalesi bulunmaktadır. - Kent Araştırmaları Enstitüsü
Ruşen Keleş 1932’de Trabzon’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (SBF) ve Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1965’te doçent, 1971’de profesör oldu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde iki dönem (1971-1975) dekanlık yaptı. ABD ve Japonya’nın çeşitli üniversitelerinde araştırmacı ve konuk öğretim üyesi olarak bulundu. AÜ SBF’de, ODTÜ’de, T ... Daha fazla göster
Özet
Kitap 1976 yılında temel bilgi içeriği olarak alanında tanındık bir uzman olan Prof. Dr. Ruşen Keleş tarafından yazılmıştır.
“Kent Planlaması Kavramı” adlı birinci bölümde kent planlamasını tanımlar.
“Kent Planlamasının Evrimi” adlı ikinci bölümde planlamanın ortaya çıkışını ve gelişimini anlatır.
“Kent Planlamasında Kuramsal Yaklaşımlar Adlı” üçüncü bölümde planlamaya olan ayrı yaklaşımları ele alır, açıklar ve eleştirir.
“Kentleşme” adlı dördüncü bölümde kentleşmenin tanımı, tarihsel gelişimi ve nedenlerini açıklar. Kentleşme kalkınma arasındaki bağı açıklar. Ayrı büyüklükteki kentleri ortaya koyar ve kentleşme stratejilerini açıklar.
“Kent Planlaması” adlı beşinci bölümde planlama sürecini anlatır. Kent planının içeriği, nitelikleri; planın onaylanması ve planın hukuk ve sosyal devlet ile olan ilişkisi açıklanır. Planın yasal boyutu ele alınır ve denetleme ve cezalandırma yetkileri üzerinde durulur.
“Kent Planlaması ve Toprak Sorunu” adlı altıncı bölümde toprağın kent planlamasındaki önemi arsa spekülasyonları planlamanın arsa değeri üzerine getirdiği değişimler ve arsa politikaları açıklanmaktadır.
“Konut ve Gecekondu” adlı yedinci bölümde bir topluluğun konut gereksinimi bunun kalkınma ile ilişkisi ve konut politikaları açıklanır. Konut endüstrisi ve gecekondu kavramları üzerinde durulur.
“Bölge Gelişmesi İçin Planlama” adlı sekizinci bölümde bölge planlaması, nedenleri, bölgesel gelişme, bölgeler arası dengesizlikler tartışılır. Sonrasında Türkiye'deki bölgeler ve bölge planları açıklanır. Bölge planlaması teknikleri ortaya konur ve bölgesel gelişme stratejileri, politikaları açıklanır. Ulusal plan ile bölgesel plan arasındaki ilişki ve Türkiye’de uygulanan politikalar tartışılır.
“Çevre Sorunları” adlı dokuzuncu bölümde çevre sorunlarını yaratan etkenler, sanayi ve çevre kirliliğinin yoğunlaştığı bölgeler üzerinde durulur. Çevre politikası ve ekonomik etkinlikler tartışılır.
“Kentleşme ve Çevre Sorunları Karşısında Uluslararası Kuruluşlar” adlı onuncu bölümde Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlar ele alınır ve aralarındaki çelişkiler ortaya konur.
“Kent ve Bölge Planlaması İçin Eğitim” adlı on birinci bölümde kent ve bölge planlaması ayrılığı, planlama eğitiminde iki yaklaşım, üniversite dışı plancılık eğitimi ve gelişmekte olan ülkelerdeki planlama eğitimleri tartışılır. Daha sonra kent plancısının karakterinden ve katılımcılık konusundan söz edilir.
“Farklı Ekonomik Sistemlerde Kent, Kentleşme ve Kent Planlaması” adlı on ikinci bölümde kapitalist ve sosyalist toplumlardaki kent yapısı ve kentleşme anlatılır. Sovyet ve Çin modelleri ayrıca açıklanır.
Kitabın son bölümü olan Sonuç adlı bölümde ise kısaca, kitapta anlatılanlardan ortaya çıkan sonuçlar anlatılır.
Kitap 1976 yılında temel bilgi içeriği olarak alanında tanındık bir uzman olan Prof. Dr. Ruşen Keleş tarafından yazılmıştır. “Kent Planlaması Kavramı” adlı birinci bölümde kent planlamasını tanımlar. “Kent Planlamasının Evrimi” adlı ikinci bölümde planlamanın ortaya çıkışını ve gelişimini anlatır. “Kent Planlamasında Kuramsal ... Daha fazla göster
Bu Eseri Raporla
Yunus Emre Çelik Eseri Ekleyen
2
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Tavsiye
Yunus Emre Çelik
Tavsiye Eden
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Tavsiye Göster
Kentbilim İlkeleri
2
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close