Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap

İrade Terbiyesi (L'éducation de la volonté)

"Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim." -Cemil Meriç
Yazar: Jules Payot
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 272
ISBN-10 6057838815
ISBN-13 9786057838810
Boyutları 13,5 x 19,5 cm
Son Baskı Tarihi 2022-11-01
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Jules Payot (d. 10 Nisan 1859, Chamonix – ö. 30 Ocak 1940, Aix-en-Provence), Fransız eğitimci ve pedagog.

Payot, 1859 yılında bir Fransız komünü olan Chamonix'de doğdu. 1907'de Chambéry ve Aix-en-Provence üniversitelerine rektör olarak atandı. Payot, Paris École Normale Supérieure'deki öğretmenlik görevi için Ferdinand Buisson'ın halefi olarak başvurdu, ancak bu görevi sosyolog Émile Durkheim devraldı.

En ünlü kitabı İrade Terbiyesi 32 dile çevrildi.

Payot'un eğitim fikirlerine göre, her insanın kendi bireysel gücünü geliştirmek için kendisinin açık bir farkındalığına sahip olması gerekir. Aksi takdirde, insanlar, kendi doğal eğilimlerinin gelişimini saptıracak koşulların ve önerilerin sadece oyuncağı olurlardı.

Fikrî çalışma, başkalarının doğası ve eserlerinin incelenmesi veya bireysel üretim anlamına gelir. Üretim işi önce çalışmayı gerektirir ve her türlü entelektüel çabayı içerir. Çalışma aracı, önce dikkatin kendisi ve ikincisi de kendine yoğunlaşmaktır. Yazar için, çalışmak özenli olmaktır ve tekrarlanan çabalardan, enerjik ve ısrarlı bir faaliyetteki gerilimlerden oluşur.

Payot'a göre Goethe, başyapıtı Faust üzerinde 30 yıl çalıştı. Alman romancının gelişimine dayanan Payot, bir fikrin ya da hissin yavaş ve sürekli ilerlemesini, kişisel değeri için yavaş yavaş empoze ettiğini ve böylece her türlü anarşik ve dağınık çabayı bir kenara attığını belirtir.
Jules Payot (d. 10 Nisan 1859, Chamonix – ö. 30 Ocak 1940, Aix-en-Provence), Fransız eğitimci ve pedagog. Payot, 1859 yılında bir Fransız komünü olan Chamonix'de doğdu. 1907'de Chambéry ve Aix-en-Provence üniversitelerine rektör olarak atandı. Payot, Paris École Normale Supérieure'deki öğretmenlik görevi için Ferdinand Buisson'ın ha ... Daha fazla göster
Özet
İrade Terbiyesi, tüm zamanların en çok farklı dile çevrilen kitapları arasındadır. Yazıldığı dönemde hayli ses getirmiş ve kısa sürede baskı üstüne baskı yapmıştır.
Cemil Meriç; “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim” der onun için.
Ali Fuat Başgil ise şu sözleriyle onun değerini pekiştirir: “Mösyö Girard bize bir kitap tavsiye etti ve mutlaka okumamızı söyledi. Bu, Aix-Marseille Üniversitesi rektörü Jules Payot’un İrade Terbiyesi adlı kitabıydı. Ertesi gün şehre inerek kitabı aldım, ihtiyar bir meşenin dibine oturarak okumaya koyuldum. Okudukça, içimde özlem ve pişmanlıkla karışık, belli belirsiz bir acı duymaya başladım. Kendi kendime, ah bu kitap on sekiz, yirmi yaşlarımdayken elime geçmeliydi, böyle bir kitabı okumakta geciktiğim için üzülüyordum.”
Fransızca aslından yapılan elinizdeki bu özgün ve titiz çevirisiyle İrade Terbiyesi, böylece Türk okurunun hak ettiği niteliğe kavuşmuş oluyor.
İrade Terbiyesi, tüm zamanların en çok farklı dile çevrilen kitapları arasındadır. Yazıldığı dönemde hayli ses getirmiş ve kısa sürede baskı üstüne baskı yapmıştır. Cemil Meriç; “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim” der onun için. Ali Fuat Başgil ise şu sözleriyle onun değerini pekiştirir: “Mösyö Girard bize bir kitap tavsi ... Daha fazla göster

Kişiler

Yazar Jules Payot
Çevirmen Gözde Koca
Editör Hamdi Akyol
Detaylar Goodreads Yazar Hakkında - Vikipedi Yazar Hakkında - Wikipedia Daha Fazla Göster
Satın Al Alfa Kitap idefix D&R Daha Fazla Göster
Bu Eseri Raporla
Furkan Arduç Eseri Ekleyen
5
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla Tavsiye Göster
İrade Terbiyesi
5
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close