Bu Reklamı Kapat

Bir Zihin Yaratmak

İnsan Düşüncesinin Esrarı
Yazar: Ray Kurzweil
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Amerikalı mucit ve fütürist Ray Kurzweil yapay-zekâ araştırmalarının temeline, geçmişine ve geleceğine ışık tutmaya çalıştığı bu çalışmasında, tersine mühendislik yöntemleri kullanarak insan beynini inceliyor, daha akıllı makineler üretmek için tam olarak nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyor.

Neokorteks ve onun insan zekâsında üstlendiği rolü ele alan yazar “zihin şekil tanıma teorisi” olarak adlandırdığı bir tez de ortaya koyarak, “Problem çözerken neokorteks nasıl bilinç kazanıyor?”, “Özgür irade var mı?”, “Beynimizin hangi özellikleri kişiliğimizi oluşturuyor?” gibi temel sorulara yanıt arıyor.

Yapay bir neokorteksin nasıl modellenebileceğinden, nöronların bilgiyi tanıma sırasındaki çalışma esaslarının bilgisayar tarafından modellenmesine pek çok konuda tahminlerde bulunan Kurzweil, bugün için şaşırtıcı görünse de gelecekteki günlük yaşamımıza dair bilim kurgu filmlerini aratmayacak portreler çiziyor.
Başlık
Bir Zihin Yaratmak
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal dilinde başlık
How to Create a Mind: The Secret of Human Thought Revealed
Yayınlanma tarihi
15 Ağustos 2021
Sayfa sayısı
282
Özet
Giriş

BİRİNCİ BÖLÜM Dünyadaki Düşünme Deneyleri
Bir Jeoloji Metaforu
Işık Huzmesi Üzerine Seyahat
Birleştirilmiş Neokorteks Modeli

İKİNCİ BÖLÜM Düşünme Üzerine Düşünme Deneyleri

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Bir Neokorteks Modeli: Zihnin Şekil Tanıma Teorisi
Şekil Hiyerarşisi
Bir Şeklin Yapısı
Neokortikal Şekil Tanıyıcılara Akan Verinin Doğası
Otobirleşme ve Değişmezlik
Öğrenme
Düşüncenin Dili
Rüyaların Dili
Modelin Kökleri

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM Biyolojik Neokorteks

BEŞİNCİ BÖLÜM Eski Beyin
Duyu Yolları
Talamus
Hipokampus
Beyincik
Zevk ve Korku

ALTINCI BÖLÜM Üstün Yetenekler
Yetenek
Yaratıcılık
Sevgi

YEDİNCİ BÖLÜM Biyolojiden Esinlenen Dijital Neokorteks
Beyin Simülasyonları
Sinir Ağları
Seyrek Kodlama: Vektör Nicemleme
Gizli Markov Modelleriyle Zihninizi Okumak
Evrimsel (Genetik) Algoritmalar
LISP
Hiyerarşik Hafıza Sistemleri
Yapay Zekânın Hareketli Sınırı: Yeterlilik Hiyerarşisini Tırmanmak Akıl Yaratmak İçin Bir Strateji

SEKİZİNCİ BÖLÜM Bir Bilgisayar Olarak Zihin

DOKUZUNCU BÖLÜM Zihin Üzerine Düşünme Deneyleri
İnancınız Olmalı
Neyin Bilincindeyiz?
Doğu Doğudur ve Batı Batıdır
Özgür İrade
Kimlik

ONUNCU BÖLÜM İvmelenen Geri Dönüşler Kuralının Beyne Uygulanması

ON BİRİNCİ BÖLÜM İtirazlar

Sonsöz

Notlar

Dizin
ISBN-13
9786053994220
Boyutları
16 x 23 cm
Son Baskı Tarihi
2021-08-15
Cilt
Ciltsiz

Kişiler

Yazar
Ray Kurzweil
Çevirmen
Dilara Gostolüpçe

Linkler

Etiketler

yapay zeka
beyin bilim
zihin
düşünce
Mitek Papilio Eseri Ekleyen
Bir Zihin Yaratmak
1
Tavsiye Et
Tavsiye Et

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et