Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap
2023

Atatürk Anadolu'da

1919-1921
Yazar: Tevfik Bıyıklıoğlu
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 128
ISBN-13 9786254295720
Boyutları 15,5 x 23 cm
Son Baskı Tarihi 2023-10-30
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Mehmet Tevfik Bıyıklıoğlu (1891, Çanakkale - 24 Kasım 1961), Türk asker ve siyasetçi.

1905 yılında girdiği Harp Okulu'nu 1908 yılında topçu subayı ve okul birincisi olarak bitirdi. 1911 yılında Trablusgarp Savaşı'na katıldı. 1914 yılında Harp Akademisi'ni birinci olarak bitirdi. 1915 yılında kurmay oldu. I. Dünya Savaşı'nda çeşitli görevlerde bulundu. Temmuz 1920'de Anadolu'ya geçerek Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Batı Cephesi Harekât Şubesi Müdürlüğü'ne atandı. Bu görevini savaş sonuna kadar sürdürdü. 1923 yılında başarılarından ötürü Kaymakam rütbesine terfi etti ve Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi. Lozan Barış Konferansı'na katılan heyette askeri danışman olarak görev aldı.

18 Mart 1924 tarihinde Genelkurmay Genel Sekreterliği görevine atandı. 1 Mayıs 1924 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği uhdesinde kalmak üzere Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine atandı. 1926 yılında Miralay rütbesine terfi ettikten sonra askerlikten emekli oldu. 9 Kasım 1927'ye kadar sürdürdüğü bu görevinin ardından Moskova Büyükelçiliğine atandı, 4 Kasım 1928 tarihinde ikinci kez Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği getirildi ve 4 Mart 1932 tarihinde bu görevi sona erdi.

Türk Tarih Kurumu'nun başlangıcını oluşturan Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin ilk başkanı oldu.

24 Kasım 1961 tarihinde öldü.
Mehmet Tevfik Bıyıklıoğlu (1891, Çanakkale - 24 Kasım 1961), Türk asker ve siyasetçi. 1905 yılında girdiği Harp Okulu'nu 1908 yılında topçu subayı ve okul birincisi olarak bitirdi. 1911 yılında Trablusgarp Savaşı'na katıldı. 1914 yılında Harp Akademisi'ni birinci olarak bitirdi. 1915 yılında kurmay oldu. I. Dünya Savaşı'nda çeşitli g ... Daha fazla göster

Kişiler

Bu Eseri Raporla
SELMAN BEDEL Eseri Ekleyen
5
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla Tavsiye Göster
Atatürk Anadolu'da
5
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close