Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dünya'daki Kaç İnsan ve Kaç Karınca Var?

Dünya'daki Her Bir İnsana Karşılık 45 Milyon ila 1.5 Milyar Karınca Yaşamaktadır!

Dünya'daki Kaç İnsan ve Kaç Karınca Var? Discover Magazine
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Dünya üzerindeki karıncaların sayısını bilmek çok zor. Ancak konu hakkında bazı tahminler bulunuyor. Bu tahminler, elbette ki gidip karıncaları tek tek saymaya dayanmıyor. Uzmanlar, bunun yerine "biyokütle" tanımını kullanıyorlar. Yani bir canlı türünün veya taksonomik grubunun Dünya üzerinde ne kadar kütleye sahip olduğuna dair bir ölçüm.

Örneğin 2015 itibariyle 7.13 milyar civarında bir sayıya sahip olan Homo sapiens (modern insan) türü, Dünya üzerinde 350 milyon tonluk bir biyokütleye sahip. En güncel tahminlere göre, biyokütle şampiyonları tek hücreli bakteriler! En iyimser tahminlere göre Dünya üzerinde 1 trilyon ton kütleye sahip olacak kadar bakteri yaşıyor. Bu, kabaca 4 katrilyon çarpı katrilyon adet bakteriye denk geliyor.

Karıncalarla ilgili tahminler ise araştırmadan araştırmaya değişiyor. NPR'ın bildirdiğine göre biyokütle açısından bakterilerden hemen sonra karıncalar geliyor. Dünya üzerinde yaşadığı tahmin edilen 10 milyar kere milyar adet karınca, toplamda 3 milyar tonluk bir kütleye sahip. 

Karıncalar üzerine uzmanlaşan AntWeb isimli site ise karıncaların biyokütlesi ile insanlarınkinin eşit olduğunı gösteren bazı araştırmalara dayanarak basit bir matematiksel işlem yapıyor: Dünya üzerinde 7.077.551.385 insan olduğu ve bunların ortalamada 150 libre (68 kg) olduğu varsayılırsa, toplam biyokütle 1.061.632.707.750 libre çıkıyor. Bir karıncanın kabaca 1.5 miligram kütleye sahip olduğu gözetilir ve insan ile karınca biyokütlesi birbirine eşitlenirse, basit bir bölme işlemi Dünya üzerinde 321.035.624.829.901.000 adet karınca bulunduğunu gösterir.

BBC, kendi sitesinde yaptığı bir biyokütle hesabına dayanarak Dünya'da 10 katrilyon karınca olduğunu ve ortalama kütlelerinin 4 miligram olduğunu ileri sürüyor. BBC Four ise yayınladıkları bir belgeselde sayının 10 katrilyon değil, 100 trilyon civarında olması gerektiğini iddia ediyor.

Görülebileceği gibi sayılar çok değişken. Bu ufak altı bacaklıların tam (ve hatta yaklaşık) sayısını bilmek şu an için imkansız gözüküyor. Bu nedenle sanıyoruz ki Amerikan Ulusal Tarih Müzesi, Bristol Üniversitesi Karınca Laboratuvarı ve BWARS (Arı, Yabanarısı ve Karınca Kayıt Cemiyeti) gibi kurumların katıldıkları fikri vermek en uygunu olacaktır: Dünya'daki karınca sayısına dair hiçbir gerçekçi tahmin bulunmamaktadır.

Dünya'da bugüne kadar yaşamış insan sayısı için buradaki yazımızı, popülasyonumuzun hangi noktaya dek büyüyeceğiyle ilgili tahminler için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • B. Chappell. Along With Humans, Who Else Is In The 7 Billion Club?. (03 Kasım 2011). Alındığı Tarih: 21 Ekim 2019. Alındığı Yer: NPR | Arşiv Bağlantısı
 • AntAsk. How Many Ants Are There Alive On The Planet?. (08 Nisan 2013). Alındığı Tarih: 21 Ekim 2019. Alındığı Yer: AntBlog | Arşiv Bağlantısı
 • H. Moore. Are All The Ants As Heavy As All The Humans?. (22 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 21 Ekim 2019. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 14:43:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3957

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Çin
Evrimsel
Evrim Kuramı
Virüsler
Kalıtım
Epistemik
Bilim Tarihi
Balık Çeşitliliği
Cinsellik Araştırmaları
Canlılık
Fare
Bakteri
Arı
Hamilelik
Sars Mers
İlaç
Fosil
Kadın Sağlığı
Stres
Eğitim
Etik
Kuşlar
İnsan Türü
Türkiye
Kuyruksuz Maymun
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sıradan insanların sıradışı olmayı seçebileceklerini düşünüyorum.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder