Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her yıl, binlerce üniversitede belki de on binlerce ve yüz binlerce doktora öğrencisi, insanlığın en değerli bilgi birikimi olan bilimin, ufacık bir köşesini, bir gıdım olsun geliştirebilmek için yıllarını vermektedir. Bu mücadele, elbette doktora sonrasında da ömrün ileri yaşlarına kadar yüksek bir tempoyla devam eder. Ancak doktora, tüm akademisyenlerin ve akademisyen adaylarının "kendilerini bilim camiasına kanıtlamak" için canlarını dişlerine taktıkları, en yoğun çaba sarf ettikleri dönemdir.

Her yıl profesörler, laboratuvarlarına ve araştırmalarına katılan yeni doktora öğrencilerine, doktoranın ne olduğunu ve doktora öğrencisinden beklenenleri anlatırlar. Ancak bunu anlatmak çok kolay değildir. Çünkü neredeyse hiçbir doktora öğrencisi, doktorasının başlangıcında, önündeki en az 4 senelik süreçte ne yapacağına ve ne keşfedeceğine dair en ufak bir fikri olmadan bu serüvene başlar. Benzer şekilde profesörlerin de, öğrencilerinden ne bekleyebileceği konusunda neredeyse hiçbir fikirleri yoktur. Ancak doktoranın ilk 2-3 senesinde yapılan ön çalışmalar, literatür araştırmaları ve ön verilerin toplanması gibi araştırmalar, doktora konusunun netleşmesini ve bilimin nasıl üretilebileceğinin keşfini sağlar. Fakat o noktaya gelene kadar, bir doktora öğrencisine (veya doktorayı merak eden birine) bu işin ne olduğunu anlatmak hiç de kolay değildir.

İşte bu sebeple, Utah Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde Yardımcı Doçent unvanına sahip olan Dr. Matt Might, öğrencilerine anlatmak üzere adım adım bazı görseller hazırlamış. Eh, bize de bunu size aktarmak düşer.

İyi eğlenceler:

İnsanlığın bütün bilgisini gösteren bir daire... Bilimsel yöntemlerle elde ettiğimiz tüm bilgiler bu dairenin içerisinde!

 

İlkokulu bitirdiğinizde, neredeyse hiçbir şey bilmemektesinizdir. Bildikleriniz, yukarıdaki mavi daireyle gösterilmiştir. Daire, görülebilir olması için abartılarak çizilmiştir. Aslında bu noktada bildikleriniz, tüm bilim dairesi içerisinde muhtemelen görülemeyecek kadar küçük bir nokta olacaktır. Ancak şimdilik, görülebilir bir boyutta seyehat edelim.

 

Liseyi bitirdiğinizde, artık birazcık daha fazla şey biliyorsunuzdur. Yine de halen bildikleriniz, bilimin dahilinde bulunan bilgilerin milyonda veya milyarda biri kadar olacaktır. Yine de, görülebilir dairemiz üzerinden devam edelim. Yeşil daire, lisede öğrendiklerinizdir.

 

Bir üniversiteye girip, lisansınızı tamamladığınızda, hem daha fazla şey öğrenmiş olursunuz, hem de artık bir alanınız vardır. Dolayısıyla artık genel bilgilerden ziyade, özel bir sahaya yönelmektesinizdir. Yukarıdaki pembemsi çizim, lisansta öğrendiklerinizi göstermektedir. Ufak çıkıntı ise, artık belli bir alanda özelleşmeye başladığınızı gösterir.

 

Yüksek lisans, lisansınızdaki özelleşme miktarınızı arttırmak için yapılan, genelde 2 sene süren bir programdır. Genellikle bilime yeni bir şey katamazsınız; sadece bulunduğunuz alanda yaptığınız incelemelerin derinliği artar. Kimi zamansa, zaten yapılmış olan bir alanda, bir "tekrarlama" veya "doğrulama" deneyi yaparak, bilimsel bir test uygulamış, böylece bilime destek olmuş olursunuz. Ancak halen bilimsel bilgi bütününe gerçekten, somut ve işe yarar bir şeyler katabilmeniz için almanız gereken yollar var.

 

...ve sonunda doktora! Doktoraya başlamanız sonucu, yukarıda da bahsettiğimiz 2-3 senelik ön çalışmalarınız ve literatür araştırmalarınız sayesinde, eğer yeterince istekli ve çalışkansanız, bilimsel bilginin o anda bulunduğu sınırlara ulaşırsınız. Sahanızda olmuş olan ve olup bitmekte olan çalışmalardan tamamen ya da büyük oranda haberdar hale gelirsiniz ve eksikleri tespit edebilir, bilime nasıl katkı sunacağınızı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

 

Şimdi, bu bilimin sınırlarına bir odaklanalım...

 

 

Doktoranız boyunca bilimin ulaştığınız sınırını bir nebze olsun geliştirebilmek için çabalarsınız. İtersiniz, itersiniz...

 

Sonunda, eğer ki yeterince iyiyseniz, bilim çabalarınıza cevap verecek, size yol açacaktır. 4 yılı aşkın çabanız sonucunda, bilimsel bilgi bütünü içerisinde ufak bir gelişme sağlayabilirsiniz.

 

İşte bu ufak pütürcüğün adı doktoradır! Doktoranızı bu şekilde alırsınız.

 

Bunu başardığınızda dünya size çok farklı görünecektir ve çok büyük bir iş başardığınızı sanacaksınızdır. Baksanıza, devasa bir değişim yarattınız!

 

Ama büyük resmi asla unutmayın. İşte orada, sizin doktora teziniz... Ancak şunu da unutmayın: bu çember, sizin gibi o çemberi genişletmek için ömrünü veren milyonlarca araştırmacının alın teri sayesinde bu genişliğe ulaştı. Siz ve çabalarınız olmadıkça, o çemberin o bir gıdım yolu alması mümkün olmayacaktı. Bu yüzden, asla yılmayın ve o çemberi itelemeye devam edin.

 

Bu görsellere bir de okurlarımızdan Sn. Kerim Beyazıt'ın gönderdiği şunu eklemek istiyoruz, "Einstein Faktörü" olarak:

 

Kaynak: Business Insider

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/09/2019 19:29:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1894

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, Dünya'nın ve üzerindeki tüm yaşamın tarihidir. Geçmişi, bugünü, geleceğidir.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder