Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Anne timsahlar oldukça "çevreci" hayvanlardır. Timsahların dişileri, Dünya'nın en "yeşil" doğum yapan hayvanları, hele ki ozon tabakası düşünülürse... Yuvasını tamamen çürümekte olan bitkilerden inşa ediyorlar. Bu sayede yavruları büyürken, yuvaya olan ihtiyaçları azalıyor olsa da, yuva da zaten yavaş yavaş yok oluyor. Tamamen doğal bir ev gibi hayal edin! Dahası, ısı problemi de olmuyor; çünkü bu çürüme sırasında çıkan ısı timsah yumurtalarını sıcak tutmaya yetiyor. Bunun bir avantajı da, annenin yumurtalarının başında beklemek zorunda kalmayışı ve normal şekilde avlanarak hayatta kalma ihtimalini arttırışı.

Özel termometrelerle sıcaklığın bu hayvanların yavruları üzerindeki etkilerini araştıran bilim insanları, yavrunun cinsiyetinin de sıcaklıkla belirlendiğini tespit ettiler. Eğer ki sıcaklık 31 derece civarında olursa yumurtadan çıkan yavrular dişi, 32 derece ve üzerinde olursa erkek oluyor! Yavrular doğar doğmaz anneleri onları ağzına alıyor ve güçlü çenesinin içerisinde güvenle koruyor. Yavrular, annelerinin ağızlarının içinde 1 sene kadar yaşıyorlar ve burada annenin yuttuğu balıkları, böcekleri ve kabukluları yiyorlar. Bunların bir püresini yediğinizi düşünsenize! Hem de annenizin ağzı içerisinde...

Kaynak: Animal4u

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder