Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları!

Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları! HBW
2 dakika
4,204
Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar, doğayı ve evreni romantize etmek isterler; buna pek meraklıdırlar. Kendi dünyalarının pisliği ve karanlığından mıdır bilinmez, etraflarını saran doğanın "kuşlar ve kelebekler ile dolu", barış içerisinde bir yer olmasını isterler.

Gerçek ise, bundan tamamen farklıdır. Doğa, adeta bir savaş alanıdır. Doğa, devasa bir grup seksin yaşandığı ve bu organize seks harmonisi içerisinde bir yer bulabilmek için birbirini gırtlaklayan canlılardan oluşmaktadır. Şurada veya burada sevimli olaylar, iç ısıtan hikayeler, göz yaşartan olaylar görülebilir; ancak bu sürecin perde arkası son derece kanlı, son derece ölümcül, son derece vahşidir.

Tüm Reklamları Kapat

Burada şu anlaşılmalıdır: Elbette doğanın böyle olması, doğayı "kötü" kılmamaktadır. "Kötü", insanlığın kendi perspektifinden yaptığı, kendi düzen algısından kaynaklı bir tanımlamadır. İnsan toplumunda karşı cinsiyet için bireylerin birbirini öldürmesi kötü bir şey olması, doğanın geri kalanı için böyle olması gerektiği anlamına gelmemektedir. Her canlının kendi iç dinamikleri vardır. Örneğin, esaret altındaki bir mantis böceği erkeğinin, dişisine kafasını üreme hediyesi olarak sunabiliyor olması, bir erkek kaplanın da dişisi için aynı şeyi yapması gerektiği anlamına gelmez. Türler ve genel olarak doğa, kendi dinamikleri içerisinde değerlendirilmelidir. Aksi takdirde "doğallığa başvurma safsatası" isimli mantık hatasına düşmüş oluruz.

Keza, insan türünün doğayı romantik bir şekilde görmesi de özünde çok kötü bir durum değildir. Sonuçta bu bir yorumdur. Kötülük, bu romantik görüşün "gerçeği yansıttığını" iddia ettiğimizde başlar. Bir sanat eserinin doğayı olduğundan başka göstermesi bizi çeşitli düşüncelere itebilir. Ancak o eserin, doğayı birebir yansıttığını iddia etmek, muhtemelen hatalı olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla, bilimin ışığını ve tarafsız yorumlama gücünü yanımızdan ayırmadığımız sürece, doğaya duygularımızla yaklaşmakta bir sorun olmayabilir. Ne zaman ki doğal fenomenleri ve onların nedenlerini, nasıllarını, vs. açıklamaya başlarız, işte o zaman romantizmi bir kenara bırakmak ve gerçeği görmek gerekir. Ve bize gerçeği gösterebilecek olan tek araç, bilimdir.

Gone into Rapture

Bu karikatürde gördüğümüz, bize son derece romantik ve hoş gelen kuş ötüşlerinin ezici bir çoğunluğunun erkekler tarafından dişilere yönelik seks çağrısı olduğudur. Gerçekten de ötücü kuşların büyük bir kısmının erkekleri, dişileri için envai çeşit sesler çıkararak onların dikkatini çekmeye, kendilerini onlara beğendirmeye çalışırlar. Bazı türlerde 3000 farklı şarkı bir arada söylenebilirken, bazı diğer türlerde sadece 1-2 ötüş tipi bulunur. Bu ötüşlerin her biri, ortamda bulunan dişilere "Ben diğerlerinden daha iyiyim, benimle çiftleş!" mesajı vermeye yarar. Kuş dilinden anlamayan biz insanlar içinse bu sesler hoş namelerden ibarettir.

Bunu, konumuza bağlayacak olursak: Birinin size Fransızca olarak en ağır hakaretleri etmesi, dil eğer ki hoşunuza gidiyorsa kulağınıza güzel gelebilir. Bu, Dünya'nın romantik bir yorumundan kaynaklanır. Ancak yine de, sizinle Fransızca konuşan birinin, size ne dediğini bilmek istersiniz. Bu, objektif gerçektir; yani bir nevi, "bilim"dir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Tebrikler! 3
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 18:39:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4318

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beslenme Davranışları
Tercih
Doğal Seçilim
Hukuk
Süpernova
Yeni Doğan
Mantık
Normal Doğum
Radyasyon
Koronavirüs
Goril
Bilim Tarihi
Vaka
Algı
Ses
Süt
Savaş
Fare
Uzay Aracı
Optik
Metabolizma
Kitap
Akciğer
İstatistik
Spor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları!. (11 Nisan 2016). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4318
Bakırcı, Ç. M. (2016, April 11). Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/4318
Ç. M. Bakırcı. “Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Apr. 2016, https://evrimagaci.org/s/4318.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 11, 2016. https://evrimagaci.org/s/4318.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close