Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları!

Doğanın Ahenkli Müziği: Kuşların Seks Şarkıları! HBW
2 dakika
3,258 Okunma Sayısı
Not Ekle
Reklamı Kapat

İnsanlar, doğayı ve evreni romantize etmek isterler; buna pek meraklıdırlar. Kendi dünyalarının pisliği ve karanlığından mıdır bilinmez, etraflarını saran doğanın "kuşlar ve kelebekler ile dolu", barış içerisinde bir yer olmasını isterler.

Gerçek ise, bundan tamamen farklıdır. Doğa, adeta bir savaş alanıdır. Doğa, devasa bir grup seksin yaşandığı ve bu organize seks harmonisi içerisinde bir yer bulabilmek için birbirini gırtlaklayan canlılardan oluşmaktadır. Şurada veya burada sevimli olaylar, iç ısıtan hikayeler, göz yaşartan olaylar görülebilir; ancak bu sürecin perde arkası son derece kanlı, son derece ölümcül, son derece vahşidir.

Burada şu anlaşılmalıdır: Elbette doğanın böyle olması, doğayı "kötü" kılmamaktadır. "Kötü", insanlığın kendi perspektifinden yaptığı, kendi düzen algısından kaynaklı bir tanımlamadır. İnsan toplumunda karşı cinsiyet için bireylerin birbirini öldürmesi kötü bir şey olması, doğanın geri kalanı için böyle olması gerektiği anlamına gelmemektedir. Her canlının kendi iç dinamikleri vardır. Örneğin, esaret altındaki bir mantis böceği erkeğinin, dişisine kafasını üreme hediyesi olarak sunabiliyor olması, bir erkek kaplanın da dişisi için aynı şeyi yapması gerektiği anlamına gelmez. Türler ve genel olarak doğa, kendi dinamikleri içerisinde değerlendirilmelidir. Aksi takdirde "doğallığa başvurma safsatası" isimli mantık hatasına düşmüş oluruz.

Keza, insan türünün doğayı romantik bir şekilde görmesi de özünde çok kötü bir durum değildir. Sonuçta bu bir yorumdur. Kötülük, bu romantik görüşün "gerçeği yansıttığını" iddia ettiğimizde başlar. Bir sanat eserinin doğayı olduğundan başka göstermesi bizi çeşitli düşüncelere itebilir. Ancak o eserin, doğayı birebir yansıttığını iddia etmek, muhtemelen hatalı olacaktır.

Reklamı Kapat

Dolayısıyla, bilimin ışığını ve tarafsız yorumlama gücünü yanımızdan ayırmadığımız sürece, doğaya duygularımızla yaklaşmakta bir sorun olmayabilir. Ne zaman ki doğal fenomenleri ve onların nedenlerini, nasıllarını, vs. açıklamaya başlarız, işte o zaman romantizmi bir kenara bırakmak ve gerçeği görmek gerekir. Ve bize gerçeği gösterebilecek olan tek araç, bilimdir.

Gone into Rapture

Bu karikatürde gördüğümüz, bize son derece romantik ve hoş gelen kuş ötüşlerinin ezici bir çoğunluğunun erkekler tarafından dişilere yönelik seks çağrısı olduğudur. Gerçekten de ötücü kuşların büyük bir kısmının erkekleri, dişileri için envai çeşit sesler çıkararak onların dikkatini çekmeye, kendilerini onlara beğendirmeye çalışırlar. Bazı türlerde 3000 farklı şarkı bir arada söylenebilirken, bazı diğer türlerde sadece 1-2 ötüş tipi bulunur. Bu ötüşlerin her biri, ortamda bulunan dişilere "Ben diğerlerinden daha iyiyim, benimle çiftleş!" mesajı vermeye yarar. Kuş dilinden anlamayan biz insanlar içinse bu sesler hoş namelerden ibarettir.

Bunu, konumuza bağlayacak olursak: Birinin size Fransızca olarak en ağır hakaretleri etmesi, dil eğer ki hoşunuza gidiyorsa kulağınıza güzel gelebilir. Bu, Dünya'nın romantik bir yorumundan kaynaklanır. Ancak yine de, sizinle Fransızca konuşan birinin, size ne dediğini bilmek istersiniz. Bu, objektif gerçektir; yani bir nevi, "bilim"dir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2021 21:14:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4318

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Komplo Teorisi
Plüton
Davranış
Evrimleşme
Maske Takmak
Solunum
Beyin
Pandemik
Parazit
Cinsel Yönelim
Çocuk
Büyük
Nöron Hücresi
Uçma
Kromozom
Factchecking
Mantar
Virüs
Sağlık Personeli
Alkol
Savunma
Diş Gelişimi
Dinozorlar
Ahlak
Beslenme Biçimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğitim, bir ulusun en ucuza mal edebileceği savunma sistemidir.”
Edmund Burke
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku