Deniz Gergedanı (Narwhal) ve Devasa ''Boynuzları''

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evet, bu gördüğünüz gerçek hayattaki bir "denizlerin tek boynuzlu atı"ıdır! Bir çeşit balina olan bu hayvan, Arktik Okyanusu'nda bulunan bembeyaz Beluga balinaları ile çok yakın akrabadır. Ancak kuşkusuz en meşhur özellikleri, kafalarından çıkan devasa "boynuzumsu" yapıodır. Bu boynuz, aslında bir diştir ve içi sinir hücreleriyle doludur. Genellikle sadece erkeklerde bulunan bu dişin boyu 3 metreye kadar ulaşabilir! Üzerinde ufak açıklıklar bulunan bu yapının içerisine bu açıklıklardan deniz suyu girer. Uzmanlar, dişin içine dolan deniz suyu içerisindeki kimyasalların algılanması sayesinde erkeklerin dişileri veya avları tespit edebildiklerini düşünmektedirler. Her ne amaçla evrimleşmiş olursa olsun, son derece sıradışı ve güzel olduğu konusunda sanıyoruz ki hemfikir olabiliriz.

 

Hazırlayan: ALT

Kaynak: NatGeo

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Galileo, Roman Katolik Kilisesi'ne Karşı... Tam 359 Yıl Boyunca!

Vahşi Yaşamda Mama Kapları

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder