Darwin'in İnsani Büyüklüğü ve Wallace'ın Mütevazılığı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Bildiğiniz gibi Charles Robert Darwin, kuramını daha tam olarak tamamlamamışken, kendisinden binlerce kilometre uzakta, Borneo'da 3 yıldır ormanlarda araştırma yapan Alfred Russell Wallace'tan kendi kuramını 20 sayfada özetleyen bir makale alır ve şaşkına döner. Yıllar süren emeğinin bir kopyası, genç bir bilim insanı tarafından kısacık özetlenmiş ve Darwin'e "bilirkişi olarak okuması ama yayınlamaması" için gönderilmiştir. Bu bilgilerin yayınlanması, Darwin'in emeklerini çöpe atacak ve değersiz kılacaktır.

Arkadaşları Darwin'i cesaretlendirir, çünkü kendisinin Wallace'tan çok daha fazla örneği ve açıklaması vardır. Wallace'ınki kısa bir özet gibidir. Hatta arkadaşları, Wallace'ın mektubu binlerce kilometre uzaktan geldiği için kaybolmuş gibi davranabileceklerini ve Darwin'in 220 sayfalık mini kitabını makale olarak yayınlayabileceklerini söylerler.

Darwin'in, Lyell'a gönderdiği mektupta aynen şu sözler geçer:

"Ben veya herhangi birinin böylesine değersiz bir ruha sahipmiş gibi davranabileceğini düşünmektense, bütün kitabımı yakarım daha iyi. Makalesinin basılmasını istemediğini söyledi bana; ama ben bastıracağım. Tabii önce herhangi bir dergiye gönderilmesini kabul edip etmeyeceğini kendisine soracağım." (Orjinal Mektup: Darwin Project)

Bu mektuptan 1 ay sonra Lyell ve Hooker'ın önerisi ve Darwin'in kabulü üzerine, Darwin'in kitabı ve Wallace'ın makalesi birlikte Linnean Cemiyeti'nde birlikte okunur. Bundan 1 sene sonra da, son haliyle Türlerin Kökeni basılır.

Wallace ise Darwin'den söz ederken her zaman bir adım geride durmuştur ve asla günümüzdeki acınası haldeki insanlar gibi büyüklük yarışına girmemiştir:

"Asla kendimi, Charles Darwin'in dehasıyla kıyaslayamam. Onunla aynı sonuçlara, ondan tamamen bağımsız olarak ulaşmak gerçekten benim için onur verici." demiştir.

Ne yazık ki Wallace, ilerleyen yaşlarında kendini ruhçuluğa (spiritualism) vermiş ve bilimden uzaklaşmıştır. Bu sebeple, bilim dünyasında yüksek potansiyelini boşa harcayan bir bilim tutkunu olarak anılmaktadır.

Darwin gibi etik değerlere saygılı bir bilim insanını kötülemeye çalışan zavallıları üzüntüyle kınıyor, büyük dehayı sevgiyle anıyoruz. Onunla birlikte, ne olursa olsun, Wallace'ı da benzer şekilde sevgiyle anıyoruz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder