Dantelli Monitor (Dantel Ejderi)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu sevimli canlının adı "lace monitor". Türkçeye çevirmesi birazcık zor olsa da, komik bir şekilde tam karşılığı "dantelli monitör" olabilir. Fakat daha ziyade, "Dantel Ejderi" ya da "Dantelli Ejder" olarak isimlendirilebilir (evet, bir öncekinden daha az komik olmadı, kabul).

Aslen bilimsel cins ismi Varanus'tur ve bu isim, Arapçadaki "waral" (ورل) sözcüğünden gelmektedir: yani, "ejder" ya da "kertenkele canavarı". İngilizcede ise "monitor" olarak geçmelerinin nedeni ise, aralıklarla arka iki ayağı üzerine dikilerek etraflarını gözetlemeleridir (İngilizcede buna "monitor" denir). Bu canlıların en meşhur örneği Komodo Ejderi olsa da, burada gördüğümüz Dantel Ejderi'dir. 

Bu canlılar 2.1 metreye kadar uzayabilirler ve 20 kilogram ağırlığa erişebilirler. Çoğunlukla karasaldırlar ve sıklıkla ağaçlar üzerinde de yaşarlar. Daha çok doğu Avusturalya'da görülürler.

 

Kaynak: Wikipedia

Bitkiler Kanser Olur Mu? Bitkiler, Tümörler, Gen Hırsızı Bakteriler, Yatay Gen Transferi ve Evrim

Geleceğin Elektrikle Çalışan Beyinleri: Nöral İmplantların Bugünü ve Geleceği

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim