Evrim Ağacı

Cassini, Titan'ın Denizlerinden Yansıyan Güneş'i Fotoğrafladı!

Cassini, Titan'ın Denizlerinden Yansıyan Güneş'i Fotoğrafladı!

Bu yazı, IFLS isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Bu gördüğünüz, Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'ın bugüne kadar çekilmiş en baş döndürücü fotoğraflarından birisi. Cassini aracı tarafından çekilen fotoğrafta, uydunun yüzeyini kaplayan denizlerden yansıyan Güneş gözüküyor! Cassini, daha önceden de Titan'ın atmosferini kaplayan bulutlar arasından görünen yeryüzünün fotoğraflarını yakalamayı başarmıştı. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz:

Hatta yine Cassini, Titan yüzeyindeki bir gölden yansıyan Güneş'in fotoğraflarını da yakalamayı başarmıştı; ancak o fotoğraflar bu kadar net değildi. Aşağıda, Kivu Lacus gölünden yansıyan ışınların bir örneği görülüyor:

Bu son fotoğraf, ikisinin bir bileşimi gibi... Titan'ın gölleri ve denizleri, uydunun kuzey kutup bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle, uzun kış boyunca buraya hiç Güneş ışığı ulaşamıyor. Böyle bir fotoğrafı yakalayabilmek için Cassini'nin doğru zamanda, doğru yerde ve doğru açıda bulunması gerekiyor.

Fotoğrafta görünen parlak bölge, Kraken Mare olarak bilinen bir metan ve etan denizi... Bu deniz, Karadeniz'den sadece birazcık ufak. Deniz üzerinde buharlaşan gazlardan ötürü ışık etrafa doğru saçılıyor ve bu nedenle çok daha genişmiş gibi gözüküyor. Fotoğrafın bu kadar başarılı yakalanabilmesinin bir diğer nedeni de, Güneş'in ufkun 40 derece kadar yukarısında olması ve bu sebeple çok daha güçlü bir şekilde yansıyabilmesi. Parlak kısmın hemen yanında görülenlerse Kraken Mare'ın hemen yakınlarındaki Ligeia Denizi'ne olan kanal bağlantıları. Görüntünün çoğu bulutlarla kaplı. Bu bulutlarsa, sıvı metan damlacıklarından oluşuyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 21:35:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2947

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Genetik Müdahale
Astrofotoğrafçılık
Habercilik
Maymun
Maske
Yumurtalık
Dünya Sağlık Örgütü
Dinozorlar
Coğrafya
Kanat
Maske Takmak
Zihin
Göğüs
Kemik
Evrimsel Biyoloji
Evren
Aşı
Doğa Olayları
Radyasyon
Richard Dawkins
Öğrenme Alanı
Mutasyon
Köpekbalığı
Tehlike
Dinozor
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir iş, yeterince küçük parçalara bölünebilirse, zor değildir.”
Henry Ford
Geri Bildirim Gönder