Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gördüğünüz, Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'ın bugüne kadar çekilmiş en baş döndürücü fotoğraflarından birisi. Cassini aracı tarafından çekilen fotoğrafta, uydunun yüzeyini kaplayan denizlerden yansıyan Güneş gözüküyor! Cassini, daha önceden de Titan'ın atmosferini kaplayan bulutlar arasından görünen yeryüzünün fotoğraflarını yakalamayı başarmıştı. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz:

Hatta yine Cassini, Titan yüzeyindeki bir gölden yansıyan Güneş'in fotoğraflarını da yakalamayı başarmıştı; ancak o fotoğraflar bu kadar net değildi. Aşağıda, Kivu Lacus gölünden yansıyan ışınların bir örneği görülüyor:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/89379926_pia18433hiresjpg.jpg" />

Bu son fotoğraf, ikisinin bir bileşimi gibi... Titan'ın gölleri ve denizleri, uydunun kuzey kutup bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle, uzun kış boyunca buraya hiç Güneş ışığı ulaşamıyor. Böyle bir fotoğrafı yakalayabilmek için Cassini'nin doğru zamanda, doğru yerde ve doğru açıda bulunması gerekiyor.

Fotoğrafta görünen parlak bölge, Kraken Mare olarak bilinen bir metan ve etan denizi... Bu deniz, Karadeniz'den sadece birazcık ufak. Deniz üzerinde buharlaşan gazlardan ötürü ışık etrafa doğru saçılıyor ve bu nedenle çok daha genişmiş gibi gözüküyor. Fotoğrafın bu kadar başarılı yakalanabilmesinin bir diğer nedeni de, Güneş'in ufkun 40 derece kadar yukarısında olması ve bu sebeple çok daha güçlü bir şekilde yansıyabilmesi. Parlak kısmın hemen yanında görülenlerse Kraken Mare'ın hemen yakınlarındaki Ligeia Denizi'ne olan kanal bağlantıları. Görüntünün çoğu bulutlarla kaplı. Bu bulutlarsa, sıvı metan damlacıklarından oluşuyor.

Kaynak: IFLS

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/11/2019 21:50:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2947

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Reklam
Reklam
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilen bir bilgisayar 'zeki' olarak görülmelidir.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder