Cassini, Titan'ın Denizlerinden Yansıyan Güneş'i Fotoğrafladı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gördüğünüz, Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'ın bugüne kadar çekilmiş en baş döndürücü fotoğraflarından birisi. Cassini aracı tarafından çekilen fotoğrafta, uydunun yüzeyini kaplayan denizlerden yansıyan Güneş gözüküyor! Cassini, daha önceden de Titan'ın atmosferini kaplayan bulutlar arasından görünen yeryüzünün fotoğraflarını yakalamayı başarmıştı. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/89357683_titan-lakesjpg.jpg" />

Hatta yine Cassini, Titan yüzeyindeki bir gölden yansıyan Güneş'in fotoğraflarını da yakalamayı başarmıştı; ancak o fotoğraflar bu kadar net değildi. Aşağıda, Kivu Lacus gölünden yansıyan ışınların bir örneği görülüyor:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/89379926_pia18433hiresjpg.jpg" />

Bu son fotoğraf, ikisinin bir bileşimi gibi... Titan'ın gölleri ve denizleri, uydunun kuzey kutup bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle, uzun kış boyunca buraya hiç Güneş ışığı ulaşamıyor. Böyle bir fotoğrafı yakalayabilmek için Cassini'nin doğru zamanda, doğru yerde ve doğru açıda bulunması gerekiyor.

Fotoğrafta görünen parlak bölge, Kraken Mare olarak bilinen bir metan ve etan denizi... Bu deniz, Karadeniz'den sadece birazcık ufak. Deniz üzerinde buharlaşan gazlardan ötürü ışık etrafa doğru saçılıyor ve bu nedenle çok daha genişmiş gibi gözüküyor. Fotoğrafın bu kadar başarılı yakalanabilmesinin bir diğer nedeni de, Güneş'in ufkun 40 derece kadar yukarısında olması ve bu sebeple çok daha güçlü bir şekilde yansıyabilmesi. Parlak kısmın hemen yanında görülenlerse Kraken Mare'ın hemen yakınlarındaki Ligeia Denizi'ne olan kanal bağlantıları. Görüntünün çoğu bulutlarla kaplı. Bu bulutlarsa, sıvı metan damlacıklarından oluşuyor.

Kaynak: IFLS

İnsan, Şempanze ve Bonobo Melezi Mümkün Mü?

Anıları Hatırlamak, Anılarınızı Değiştirir!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim