Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Carettalara Yol Gösteren İnsanlar!

Carettalara Yol Gösteren İnsanlar!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evren ve içerisindeki hiçbir unsur kusursuz değildir. Hiçbir zaman olmadı ve muhtemelen hiçbir zaman da olmayacak. Her yavru, ebeveynlerinden farklı genetik özelliklerin bir karışımı olarak doğar ve bu genetik özelliklerin bir kısmı o anda içine doğulan ortam için uyumludur, bir kısmı ise uyumsuzdur. Uyumlu olanlar hayatta kalmayı daha kolay başarırken, diğerleri elenir ve ölürler. Göreceli olarak zayıf olan genleri de kendileriyle birlikte...

Bu durumu oldukça net bir şekilde Caretta caretta olarak bildiğimiz deniz kaplumbağalarında görmekteyiz: yumurtadan çıkan yavruların sadece bir kısmı doğru tarafa yönelerek denize ulaşabilecek yeteneklere sahiptir. Bu yetenekler, çevresel algı kapasitesi ve içgüdülerin bir karışımıdır. Geri kalanların tamamı ölmeye mahkumdur. Çünkü genleri yeterince başarılı değildir, çevresel faktörler de şans unsuru kazandırmıyorsa, bireyler daha ömürlerinin ilk birkaç dakikasında ölürler.

Eğer doğa içerisinde insan gibi tüm ekosistemi katleden bir tür evrimleşmemiş olsaydı, muhtemelen bu süreç içerisinde evrim kendi yolunu milyarlarca yıldır yaptığı gibi bulacak ve kaplumbağaların soyu sürüp gidecekti; en azından hayatta kalabilen soylar varlığını sürdürerek evrimleşecekti. Ne var ki bu acımasız türün evrimleşmesi ve bunun sonucunda yaptıkları, binlerce türün soyunu tüketti, Caretta'lar da dahil olmak üzere yüz binlerce türünkini ise tehlikeye soktu. Hala evrim sayesinde diğer türlerin kurtulma şansları yok değil; ancak bizim harap gücümüz, evrimin adaptasyon sürecinden kat kat hızlı işliyor. Bu, ekosistem için yıkıcı bir etkiye sahip. Yani doğanın içinden gelen doğal bir tür olan insan, doğaüstü bir çabayla geldiği yeri yok ediyor.

Neyse ki tüm insanlar, insanlığın geneli kadar acımasız değiller. Caretta'ların soyu şu anda orta düzeyde tehlike altında ve korunmazlarsa soyları tükenecek. Bunu bilen bir grup insanın başlattığı Sea Turtle Conservation Bonaire her sene kaplumbağa yuvalarını tespit ederek bu şekilde yol gösteriyorlar. Çünkü özellikle bu yuvaların etrafında havaalanları bulunuyor ve havaalanlarından yayılan yüksek parlaklıktaki ışıklar, yüksek şiddetli gürültü, kentleşmeden ötürü yayılan kimyasallar ve gazlar Caretta'ların kafasını karıştırıyor ve başarısızlık oranlarını kat kat arttırıyor. Bu türler, geceleri yumurtadan çıkarlarsa Ay'ın denize vuran ışığına, gündüz çıkarlarsa nem ve okyanustan yükselen mineraller gibi izleri takip ederek denize ulaşıyorlar. Bu, bir miktar susadığımızda su arama davranışı sergilememize benziyor. Çevresel uyaranlar beyinlerini uyarıyor ve kalıp halindeki bazı hareketleri takip ediyorlar (buna hayvan davranışları biliminde "sabit hareket kalıpları" deniyor). Ancak insanların inşa ettiği yapılar ve araçlar, Caretta bireylerinin kafasını karıştırıp, denize ulaşamamısına neden oluyor. Fotoğrafta gördüğünüz bir avuç insan, her yumurtlama döneminde bir araya gelerek Caretta'lara yol göstererek okyanusa ulaşmalarını sağlıyorlar ve böylece daha fazla sayıda Caretta'nın hayata tutunmasını sağlıyorlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2020 02:53:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1307

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Fotoğraf
Yapay Seçilim
Koku
Şiddet
Kök Hücre
Coğrafya
Kültür
Sinaps
Virüsler
Dünya Dışı Yaşam
Dinozor
Yılan
Küresel Isınma
Kuyruk
Saç
Tehlike
Tarih
Konuşma
Factchecking
Canlı Cansız
Mers
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Cinsellik
Yörünge
Makroevrim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aranızda telekineziye inanan varsa elimi kaldırsın.”
Kurt Vonnegut
Geri Bildirim Gönder