Can Sıkıntısı ve Merak

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Can sıkıntısının tedavisi meraktır. Merakın ise tedavisi yoktur!"

Biz insanlar, tüm memeli hayvan kuzenlerimiz gibi merak ile doğarız. Merak, yeni yaşam alanları ve kaynaklar keşfedebilmemizin, dolayısıyla memeli hayvanların evrimsel başarısının arkasında yatan en temel sebeplerden birisidir. Ne var ki insanların merakı, diğer kuzenlerinden bir adım ötedir. İnsanlar, anlamak için de merak duyarlar. Bu merakı "tedavi" etmek, tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir; zira merak, tıpkı hayatta kalma güdüsü gibi evrimsel süreçte genlerimize işlemiz, yapımızın bir parçası haline gelmiş bir güdüdür, bir histir. 

Her ne kadar merakı köreltmek mümkünse de, o merakı getirmek de bir o kadar kolaydır. 

Merakınızı bilimle, araştırmayla, sorgulamayla tatmin edin. Çünkü o, siz ölene kadar sizinle olacak.

Okul Müfredatları ve Belgeseller

Uzay Aracına Bağlı Olmadan Uzayda Süzülmek

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim