Çalışma, Alet Yapımı ve Dilin Evrimi Arasındaki İlişkiye İşaret Ediyor

Bu yazı, Nature Asia isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Yeni yapılan çalışma, dilin evrimi ile taş alet yapımının ilişkili olduğunu gösteriyor.

Nature Communications adlı akademik dergide yayınlanan bir çalışmada, öncül iletişim biçimlerinin gelişmesinde, atalarımızın diğer grup üyelerine hayati önemi olan alet yapımının inceliklerini öğretmesinin önemli bir rolü olduğunu öne sürüyor. Makalenin yazarlarından, California Üniversitesi, Berkeley’de çalışan Thomas Morgan, “Bulgularımız, alet yapımının insan evriminin sadece bir ürünü olmadığını, modern insan iletişiminin gelişmesi konusunda gerekli bir evrimsel avantaj sağladığını ortaya koymaktadır.” diyor.

Morgan ayrıca, “Verilerimiz, 2,5 milyon yıldır devam etmekte olan modern insanın dil kapasitesinin evriminin uzun ve aşamalı süreç olduğunu düşünmemizi sağlayabilir ve bu da öncül-dillerin önceden düşünülenden daha erken bir dönemde ortaya çıkmış olabileceğini göstermektedir.” diye ekliyor. Çalışmada, araştırıcılar, 184 yetişkin bireyi, beş gruba böldüler ve alet yapımını öğretmenin beş farklı yöntemini test ettiler. Her gruptan bir katılımcıya, 2,5 milyon yıl önce öncül insanlar tarafından yapılan Oldowan alet yapım sanatının incelikleri öğretildi.

Gruplardan birinde, katılımcılara gereken aletler ve taş örnekleri verildi ve onlara bu aletleri herhangi bir yönlendirme olmadan yapmaları istendi. Diğer grubun üyeleri alet yapan kişiyi izleyecek, fakat iletişim kurmayacaklardı. Üçüncü grupta, üyeler birbirlerine yaptıkları aktiviteyi, jestlerini kullanmadan göstermekte özgürlerdi. Konuşma olmadan, jestler ve elle işaret etmek gibi eylemler dördüncü grupta serbest bırakıldı. Son grupta ise, aleti yapan kişinin diğerleriyle konuşması serbest bırakıldı.

Sonuçlara bakıldığında, en kısa sürede üretilebilen taş aletler sözlü iletişimin serbest bırakıldığı grupta olduğu ortaya çıktı. Morgan, “Eğer biri kişi, bir işin inceliklerini öğrenmek istiyorsa, öğreten kişinin düzeltmeler yapması bu süreci hızlandırıyor. Biri size ne yapmanız gerektiğini söylediğinde, daha hızlı öğrenmeniz mümkün oluyor.” diyor. Ayrıca “Bu aletler, 700 bin yıl boyunca yapılan tek alet tipleriydi, eğer öncül insanlar, dile sahip olsalardı daha hızlı öğrenir ve yeni teknolojiler daha hızlı gelişirdi.” diye ekliyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Çeviri Kaynağı: Nature Asia
  • Ana Görsel Kaynağı: Wikimedia Commons
  • Evolution: Ancient tool makers and the evolution of language. Nature Communications. (2015, Ocak 14). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2018. Alındığı Yer: Nature Asia
  • T. J. H. Morgan, et al. (2018). Experimental evidence for the co-evolution of hominin tool-making teaching and language. Nature Communications.

Merkez Bankalarının Ortaya Çıkışı ve Bankacılık Fikrinin Evrimi

Evcil Hayvanlar Otizmli Çocukların Sosyal Becerilerini Güçlendirebiliyor!

Çevirmen

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim