Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

ALS MNH Derneği'yle Ortak Yürüttüğümüz Bağış Kampanyamıza Katılmak ve Bilgi Almak İçin: http://igg.me/at/alsturkiye

ALS #BuzKovasıMücadelesi konusunda yapılan videoları (çoğu zaman çok sert olmasa da) eleştirenler, gölge etmeye çalışanlar, kısaca "sinek küçük olsa da mide bulandırır" sözünün yerini hakkıyla yerine getiren insanlar var. Elbette eleştirilerin hepsi yersiz değil, çünkü yurtdışındaki bazı ünlüler bunu "sosyal farkındalık projesi" olarak değil de "arkadaşlarıyla eğlenme aracı" olarak görünce, Türkiye'de ise yapılan videolarda neredeyse ALS'nin adı bile geçmeyince, bu eleştiriler de biraz kaçınılmaz oldu. Ancak sorun, bu kişilerin "iyi amaçlar" ile "popülerlik merakı" gibi ayrımları yapmaktan uzak (veya tamamen aciz) oluşu. Eleştirileri tüm kampanyaya yöneltmek veya bu kampanyayı farklı amaçlara alet etmek kabul edilebilir gibi değil. Hele ki, sıklıkla karşılaştığımız gibi, eleştirinin ötesine geçerek "çirkeflik"lerin bizler gibi bilim sevdalılarının, gerçekten ALS'liler için bir şeyleri değiştirme çabalarına bulaştırmaya çalışanların yorumlarını da ne yazık ki çeşitli kaynaklarda görmedik değil. "Popülerlik merakında" olduğumuzu söyleyenler mi ararsınız, "hayatımızda insanlığa ne faydamız olmuş da ALS'ye faydanız olacak" diyenler mi... Tabii ki bu insanların sevimli başlarını okşayıp geçiyoruz; ancak bir yandan da gerçekten "kafadan aşağı kova dökmek ne işe yarar ki?" sorusunun birçok iyi niyetli okurumuzun da aklını kurcaladığını biliyoruz. Yerinde, saygılı, düşünerek yapılan eleştirilere her zaman olduğu gibi saygımız sonsuz. Yukarıda, eleştiriden ziyade "boş laf" sarfedenlere yer verdik, şimdi de gerçekten içten gelen eleştiri sahiplerine bir nebze bilgi vermeye çalışalım:

Aslında bizim herhangi bir şey izah etmemiz gerek bile yok. Çünkü iyi niyetlerle sorulduğunda son derece yerinde olan "Buz dökmek ne işe yarar ki?" sorusuna, kendisine de ALS teşhisi konulmuş olan 26 yaşındaki Anthony Carbajal çok güzel bir şekilde yanıt veriyor. Bize de çevirip okurlarımıza sunmak kalıyor. Belki Evrim Ağacı olarak neden her günün en azından 1 paylaşımını buna ayırdığımızı anlayabilirsiniz. 

Ayrıca aşağıdaki bağlantıda bu mücadele ve konuyla ilgili bazı sık sorulan sorulara yanıt vermek istedik, ilginizi çekenleri okumanız faydalı olabilecektir. Destekleriniz için çok teşekkürler. Eğer siz bu önemli farkındalık projesine sadece buz ve suyla değil de, gerçekten bir değişim yaratmak için, "diğerlerinden farklı olmak için", ya da içinizden öyle geldiği için katılmak istiyorsanız, bağışlarınızla ALS hastalarına ve ASL MNH Derneği'ne güç katabilirsiniz: http://igg.me/at/alsturkiye

Kampanyayla İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar İçin: http://igg.me/at/alsturkiye

Konuyla İlgili Bilgileri İçeren T24 Röportajı: http://t24.com.tr/haber/ice-bucket-challengedan-once-als-hastalari-bagis-diye-bagiriyordu-hic-duydunuz-mu,268735 

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder