Bilimsel Bulgularda Hata Tipleri

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bilimde, tezlerimizi kontrol ederken kimi zaman hatalı sonuçlar yapabiliriz. Bu hataların birçok nedeni olabilir: Bilim insanının dikkatinden kaçan şeyler olması, verilerin hatalı olması, verilerden yola çıkarak yapılan genellemelerin hatalı olması, vb. Ancak bu hata türlerini 2 ana başlıkta toplayabiliriz: 

• Tip-1 Hata (Hatalı Pozitif): Gerçekte bulgu iddiayı desteklemiyor olsa da, destekliyormuş gibi ileri sürme durumunda oluşur. Örneğin, hamile olması imkansız olan bir erkeğin "hamile" olduğunu iddia etmek (en azından büyük ihtimalle) hatalı pozitiftir.

• Tip-2 Hata (Hatalı Negatif): Gerçekte bulgu iddiayı destekliyor olsa da, desteklemiyormuş gibi ileri sürme durumunda oluşur. Örneğin, gerçekten de hamile bir kadının ultrasonuna bakıp da, doktor hatası nedeniyle hamile olmadığını iddia etmek, tip-2 hataya girer.

Doğanın Ahenkli Müziği...

Zaman Makinası İçin Çok Çalışmak...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder