Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrimi anlamanın ilk basamağı, tür içi çeşitliliği anlamaktan geçer. Zira tür içi çeşitlilik, evrimin çeşitlilik mekanizmalarının bir ürünü olduğu gibi; bu özelliği dolayısıyla aynı zamanda evrimsel sürekliliğin vazgeçilmez bir kaynağıdır. Çeşitliliğin olmadığı bir popülasyonda evrimden söz edilemez. Bu nedenle mutasyonlar, gen çaprazlanması, transpozonlar, vb. evrimsel çeşitlilik mekanizmaları büyük öneme sahiptir. Bunların yarattığı yeni çeşitlilik, evrimin seçilim mekanizmaları (doğal seçilim, cinsel seçilim, yapay seçilim, akraba seçilimi, grup seçilimi, vs.) tarafından seçilerek belli yönlere doğru adeta "çekilirler". Bu yönler, o anki çevre şartları tarafından belirlenir ve doğanın kendi kaotik değişimi içerisinde bu yön de durmaksızın değişir. Bu sayede belli bir canlı grubunun belli özellikleri ortama uyum bakımından avantaj sağlarken, aynı canlının farklı bir grubunun tamamen farklı özellikleri avantaj sağlayabilir. İşte bu farklılık ve bu farklar üzerine etki eden seçilim mekanizmaları sayesinde, ortak bir atadan, yepyeni türler evrimleşebilir. Bu olaya da "türleşme" adı verilir.

Bu görselde, çeşitli besinlerin renk ve boyut bakımından çeşitliliğini görmekteyiz. Fotoğraflardaki çeşitliliğin bir diğer nedeni de, farklı gelişim evrelerinde çekilmiş olmalarıdır (dolayısıyla fotoğraf, yukarıdaki açıklamamız ile birebir ilişkili olmak zorunda değildir; ancak verdiğimiz bilgiler genel geçer bilgilerdir). Tıpkı bir insanın 1 aylıkken, 1 yaşındayken, 10 yaşındayken ve 100 yaşındayken farklı gözükmesi gibi... Bu gelişimsel farklılığı yaratan mekanizmaların nedeni evrim olsa da, bir bireyin ömrü içerisinde "büyümeye" bağlı geçirdiği değişimlerin evrimle bir alakası yoktur. Yani hiçbir canlı ömrü içerisinde evrimleşmez; ancak canlı popülasyonları, nesiller içerisinde çeşitlilik ve seçilime bağlı olarak sürekli evrimleşir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder