Atom Bombası ve Mantar Bulutu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada gördüğünüz, günümüzdeki modern bir nükleer bombanın yarattığı mantar bulutudur. Çoğu zaman bu bulutlara ait videolar uzaktan çekildiği için ne kadar büyük oldukları anlaşılmaz. Aslında etraflarındaki her şeyin ufacık noktalar gibi kalıyor olması bir fikir vermektedir. Fakat görselde, söz konusu bombaların yarattığı mantarların yüksekliği çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

ABD'nin New York kentinde bulunan Empire State Binası, tabandan tepeye 381 metredir (tepesindeki antenler, vs. sayılacak olursa 443 metreyi bulmaktadır). Görselde bu, ufacık yeşil bir çizgi olarak görülmektedir. Kıyas bakımından, Türkiye'nin en uzun binası olan İstanbul Sapphire, 261 metredir. 

Fuji Dağı 3776 metredir ve maviyle gösterilmektedir. Everest Dağı ise 8848 metredir ve kırmızıyla gösterilmiştir. Kıyas bakımından, Türkiye'deki en uzun dağ olan Ağrı Dağı 5137 metredir. Yani mavi ile kırmızı çizgilerin kabaca ortasında kalacaktır.

Bir atom bombasının mantar bulutunun büyüklüğü ve şekli, Rayleigh-Taylor Dengesizliği denen fiziksel bir olgu tarafından dikte edilir. Buna doğrudan etki edense, patlamanın büyüklüğüdür. Yani bombadan salınan enerji... Meşhur Manhattan Projesi denemeleri hakkında yazan William Laurence, görgü tanıklarından aldığı bilgiye dayanarak Nagasaki'de patlatılan atom bombasının yarattığı bulutun 13700 metreyi aştığını yazmıştır. 

Sözdebilimler ve Şarlatanlar: James Randi ile Bir Söyleşi...

Çiçek Hastalığı, Ölümler ve Kurtuluş: Aşılar!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder